Donald Tusk, Emmanuel Macron și Friedrich Merz au venit la Chișinău, pentru a arăta solidaritatea Europei față de Republica Moldova

27 August 2025, 19:57 (actualizat 27 August 2025, 20:37)

Republica Moldova marchează astăzi 34 de ani de la proclamarea independenţei faţă de Uniunea Sovietică. Iar mai mulţi lideri europeni importanţi au ales să meargă la Chişinău, pentru a transmite solidaritatea Europei cu cei de peste Prut, vizați tot mai mult de atacurile hibride ale Rusiei. Sunt la Chișinău președintele Franței, cancelarul German și premierul polonez. Preşedinta Maia Sandu le-a mulțumit celor trei lideri pentru sprijinul arătat Moldovei.

Conferința de presă a celor patru lideri:

Emmanuel Macron, președintele Franței: Sunt sigur că cetăţenii Republicii Moldova au înţeles că aderarea la Uniunea Europeană reprezintă o şansă istorică pentru viitorul ţării lor. O şansă pentru prosperitate şi securitate, care va duce la o modernizare a infrastructurii şi a economiei, va oferi oportunităţi tinerilor şi tuturor actorilor economici care vor avea acces la o piaţă de 450 de milioane de consumatori. Vă asigur că Franţa va continua din acest motiv să ofere sprijinul său hotărât Moldovei de-a lungul următoarelor etape din parcursul de aderare.

Donald Tusk, prim-ministrul Poloniei: Nu există o Uniune Europeană, nu va există o Polonie, Franță sau Germanie sigură, atât timp cât nu va fi siguranță și independență în Republica Moldova. Republica Moldova este de fapt o țară pe care o dorim în Uniunea Europeană, sunteți foarte ambițioși, curajoși și de asemenea aveți tradiții foarte bogate. Republica Moldova de astăzi nu este o țară intermediară între două lumi, Republica Moldova de astăzi este un stat care și-a ales direcția și merge înainte.

Friedrich Merz, cancelarul Germaniei: Înaintea alegerilor parlamentare din această țară nu trece nicio zi fără atacuri hibride masive din partea Rusiei, miza este democrația Moldovei și online și offline și libertatea. Noi susținem Moldova în lupta contra dezinformării și în lupta contra campaniilor cibernetice.

Maia Sandu, președinta Republicii Moldova: Moldova a ajuns pe harta lumii. Nu a fost și nu este un drum ușor, însă acum îl parcurgem cu aliați și prieteni mereu alături. Oricât de greu ar fi, rămânem de partea bună a istoriei. Astăzi, prietenii noștri sunt aici, lângă noi, pentru a spune clar că Moldova contează, iar aderarea la UE nu e un vis îndepărtat, ci un proiect la care lucrăm. Este un proiect în mâinile noastre și nu avem dreptul să-l pierdem.

Sărbătoarea de astăzi din Republica Moldova are o dublă semnificaţie. Este importantă pentru desprinderea de Moscova, dar și pentru continuarea parcursului european. Un test important pentru viitorul țării sunt apropiatele alegerile parlamentare. Cei trei lideri europeni importanți ajunși astăzi la Chișinău, împreună cu președinta Maia Sandu, au vorbit despre democrația europeană și libertate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite