Donald Trump a încheiat ședința privind Iranul din Camera de criză a Casei Albe fără să anunțe o ”decizie finală”
Președintele SUA, Donald Trump, s-a întâlnit vineri cu principalii săi consilieri pentru a lua o „decizie finală” cu privire la un cadru de prelungire a armistițiului cu Iranul, însă întâlnirea s-a încheiat fără a se stabili clar care vor fi pașii următori, notează BBC.
El a afirmat că Iranul trebuie să accepte să nu dețină niciodată arme sau bombe nucleare, că Strâmtoarea Ormuz să fie redeschisă pentru „traficul maritim fără restricții, în ambele direcții” și că orice mine aflate în această cale navigabilă să fie „distruse”.
Întâlnirea a avut loc în Camera de criză a Casei Albe, folosită pentru gestionarea crizelor majore. Iranul a declarat anterior că nu negociază programul său nuclear – despre care insistă că este destinat exclusiv scopurilor civile.
Joi, cele două țări au convenit asupra unui cadru de acord – cunoscut sub numele de memorandum de înțelegere – în așteptarea aprobării de către Trump și conducerea Iranului, potrivit oficialilor americani.
Acordul ar prelungi, se pare, încetarea focului cu 60 de zile și ar lansa discuții privind viitorul programului nuclear al Iranului.
„Președintele Trump va încheia doar un acord care este benefic pentru America și care respectă limitele sale. Iranul nu va putea niciodată să dețină o armă nucleară”, a declarat un oficial al Casei Albe pentru CBS News, partenerul de știri al BBC în SUA.
De la intrarea în vigoare a armistițiului, pe 8 aprilie, Trump a sugerat în repetate rânduri că SUA și Iranul sunt aproape de un acord și că negocierile progresează, dar până în prezent nu s-au înregistrat rezultate concrete.
Într-o postare pe rețelele de socializare de vineri dimineață, Trump a declarat că este pregătit să ridice blocada navală americană asupra Strâmtorii Ormuz, permițând navelor blocate în această zonă să „înceapă procesul de «întoarcere acasă!»”
De asemenea, el a insistat ca Iranul să permită Statelor Unite să preia și să distrugă uraniul îmbogățit al acestuia.
„Nu se vor face schimburi de bani până la noi ordine”, a spus el. „S-a ajuns la un acord cu privire la alte aspecte, de o importanță mult mai mică.”
Ulterior, un oficial al Casei Albe a confirmat pentru BBC că ședința din Camera de criză s-a încheiat. Oficialul nu a oferit alte detalii.
Agenția de știri iraniană Fars a citat surse avizate care au afirmat că ultimele comentarii ale lui Trump erau o „amestecătură de adevăr și minciuni”.
Nu exista nicio prevedere privind distrugerea materialelor nucleare în memorandumul de înțelegere, a raportat agenția.
Între timp, purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe al Iranului, Esmaeil Baqaei, a declarat la televiziunea de stat că acesta „se concentrează pe încheierea războiului și nu există negocieri privind problema nucleară”.
SUA au cerut de mult timp ca Iranul să înceteze producția de uraniu puternic îmbogățit și să elimine stocurile existente, care, în teorie, ar putea fi folosite pentru fabricarea de arme nucleare.
Iranul susține că programul său nuclear este în întregime pașnic și neagă că ar încerca să dezvolte arme nucleare.
Posibilitatea ca SUA să poată „reîncepe” atacurile în Iran a fost evocată de secretarul american al apărării, Pete Hegseth.
În cadrul unui summit pe tema securității desfășurat la Singapore, acesta a declarat: „Rezervele noastre sunt mai mult decât suficiente pentru acest scop, atât acolo, cât și la nivel mondial, datorită modului în care echilibrăm munițiile de înaltă precizie cu cele disponibile în cantități mai mari”, adăugând: „așadar, ne aflăm într-o poziție foarte bună”.
SUA și Israelul au lansat atacuri împotriva Iranului pe 28 februarie. Iranul a răspuns atacând Israelul și statele aliate ale SUA din Golf și a închis efectiv strâmtoarea, ceea ce a dus la o creștere vertiginoasă a prețurilor globale la petrol. În condiții normale, aproximativ 20% din aprovizionarea mondială cu energie este transportată prin această strâmtoare.
Statele Unite anunţă că au efectuat noi atacuri “defensive” în sudul Iranului
Joi, vicepreședintele SUA, JD Vance, a declarat că negociatorii „discută în continuare câteva aspecte de formulare”, inclusiv „chestiunea îmbogățirii”.
„Nu am ajuns încă acolo, dar suntem foarte aproape și vom continua să lucrăm la asta”, a spus el.
Negociatorul-șef al Iranului, Mohammad Baqer Qalibaf, a declarat vineri dimineață că țara sa „nu are încredere în garanții sau cuvinte”, ci doar în acțiuni.
„Nu se va întreprinde nicio acțiune înainte ca cealaltă parte să acționeze”, a spus el într-o postare pe rețelele de socializare. „Câștigătorul oricărui acord este cel care este mai bine pregătit pentru război a doua zi.”
Atât Iranul, cât și SUA s-au acuzat reciproc de încălcarea armistițiului în ultimele zile.
Joi, Garda Revoluționară Islamică din Iran (IRGC) a declarat că a vizat o bază aeriană americană din Kuweit care era „sursa” atacurilor anterioare asupra Bandar Abbas, un oraș port strategic iranian situat lângă Strâmtoarea Ormuz.
Comandamentul Central al SUA a declarat că atacul asupra Kuweitului a constituit o „încălcare flagrantă a armistițiului”.

