Dominic Thiem s-a retras din tenisul profesionist în fața propriului public, la turneul ATP 500 de la Viena. “Această călătorie a fost un vis absolut”

23 October 2024, 10:45 (actualizat 23 October 2024, 15:17)

Tenismanul austriac Dominic Thiem, fost număr 3 mondial şi câştigător al US Open în 2020, a spus marţi adio tenisului, după ce a fost eliminat în primul tur al turneului ATP 500 de la Viena, în faţa propriului public.

Thiem, în vârstă de 31 de ani, a fost învins în două seturi, 7-6, 6-1, de italianul Luciano Darderi, la capătul unui meci care a durat o oră şi 32 de minute.

Aflat în prezent pe locul 318 în clasamentul mondial, Thiem a participat la competiţia din capitala Austriei în baza unei invitaţii oferite de organizatori.

Aclamat de cei 10.000 de spectatori aflaţi în tribune, el le-a mulţumit fanilor “pentru susţinerea lor” pe parcursul unor ani “senzaţionali”. “Această călătorie a fost un vis absolut”, a adăugat Thiem, înainte de a semna autografe.

Dominic Thiem, ultimul meci/Foto: Profimedia Images

În cursul carierei sale, Dominic Thiem a câştigat 17 turnee, inclusiv US Open 2020, în faţa germanului Alexander Zverev, singurul său titlu de Mare Şlem. El a mai disputat două finale la Roland Garros şi una la Australian Open, precum şi alte două la Turneul Campionilor de la Londra.

Dominic Thiem, US Open 2020/Foto: Profimedia Images

Austriacul a fost nevoit să stea departe de circuit începând de la jumătatea anului 2021, după o ruptură de ligamente la încheietura mâinii drepte, iar apoi nu a mai reuşit să revină la nivelul anterior.

El şi-a încheiat cariera cu un palmares de 348 de victorii şi 215 înfrângeri, acumulând câştiguri totale de 30 de milioane de dolari.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite