Doi pui de tigru siberian s-au născut la Grădina Zoologică din Oradea

19 June 2026, 09:59

Grădina Zoologică din Oradea este mai bogată cu doi pui de tigru siberian. Sunt masculi, plini de energie și cântăresc puțin peste 8 kg. Micuțele feline au doar opt săptămâni și se hrănesc, momentan, doar cu laptele de la mamă.

Le-a fost administrat deja primul vaccin, urmând ca al doilea să fie făcut la vârsta de trei luni, după care puii vor avea acces în țarc.

Deocamdată, vizitatorii Grădinii Zoologice din Oradea îi pot admira doar prin geamul de sticlă al cuștii.

Cei doi pui nu au fost botezați, astfel că iubitorii de animale sunt așteptați să îi adopte și să le aleagă nume.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite