Doi morţi şi 15 răniţi în urma unui atac cu dronă rusească asupra Odesei
Două persoane au fost ucise şi 15 rănite într-un atac al unei drone ruseşti asupra unei zone rezidenţiale din Odesa, în sudul Ucrainei, a anunţat guvernatorul regiunii, joi dimineaţă, pe Telegram, informează AFP.
În acelaşi timp, s-au auzit explozii într-un cartier al oraşului Sumî şi au fost declanşate alerte antiaeriene în regiunile Kiev, Harkov, Cerniguiv, Sumî, Doneţk, Dnipropetrovsk şi Zaporokie, printre altele.
În Odesa, „atacul inamic a avariat clădiri rezidenţiale, case, un supermarket, o şcoală şi maşini. Au izbucnit incendii (…) Două persoane au fost ucise de atacul (dronei) şi alte cinci au fost rănite”, a scris guvernatorul local Oleg Kiper pe contul său de Telegram.
Preşedinţia ucraineană a reacţionat cerând încă o dată o “încetare completă a focului” şi criticând “dorinţa de a ucide până la sfârşitul vieţii” a preşedintelui rus Vladimir Putin.
Acest ultim atac al Moscovei intervine în momentul în care Statele Unite şi Ucraina au semnat miercuri, la Washington, un acord economic amplu, prin care se înfiinţează un fond de investiţii pentru a ajuta la reconstrucţia ţării devastate de război şi prin care administraţia lui Donald Trump are acces la resursele naturale ale Ucrainei.
În acelaşi timp, numeroase negocieri diplomatice internaţionale sunt în curs de desfăşurare pentru a găsi o cale de ieşire din conflict, la mai mult de trei ani de la invazia rusă a Ucrainei, punctată de bombardamente aproape zilnice asupra structurilor civile.
Şeful administraţiei prezidenţiale ucrainene, Andrii Iermark, a făcut din nou apel pe contul său de Telegram ca “noi, împreună cu Statele Unite, să insistam pentru a obţine un armistiţiu complet”.
Preşedintele “Putin va avea o dorinţă constantă de a ucide pentru tot restul vieţii, însă diplomaţia, împreună cu o influenţă economică puternică, vor forţa Rusia să oprească războiul”, a mai scris Iermark.

