Directorul muzeului din Olanda: Vă rog să daţi acele obiecte de aur înapoi. Procedaţi raţional! Vă va ajuta dacă le daţi înapoi
Directorul muzeului din Olanda spune că sistemul de securitate pentru expoziția Dacia, imperiu de aur și argint a fost verificat de compania de asigurări. El face un apel către jefuitori să returneze artefactele României.
Harry Tupan, directorul Muzeului Drents, Assen: Sistemul nostru de securitate a fost verificat de către compania de asigurări cu privire la acestă expoziţie. Poliţa de asigurare a fos aprobată de părţi şi precizează ce (măsuri) trebuia să îndeplinim. Vă rog, pentru poporul român! Vă rog să daţi acele obiecte de aur înapoi. Puneţi-le undeva! Daţi-ne un telefon! Daţi telefon unei persoane în care aveţi încredere! Puneţi-le într-o pungă de plastic, undeva unde le putem găsi. Procedaţi raţional! Vă va ajuta dacă le daţi înapoi.
Trei brățări de aur și un coif de aur, piesa centrală a unei expoziții, au fost furate în Olanda dintr-un muzeu din Assen (nord), după o spargere cu explozibili în cursul nopții de vineri spre sâmbătă.
Muzeul Drents găzduia expoziția ‘Dacia. Regatul aurului și argintului’, cu peste 500 de piese împrumutate de România.
‘Poliția dispune de mai multe piste în anchetă care indică faptul că mai mulți suspecți vin din Olanda de Nord’, a indicat aceasta într-un comunicat.
‘Au fost efectuate ample cercetări tehnice și tactice în muzeu și în împrejurimile acestuia’, a afirmat poliția.
‘Dar căutări au avut loc și în alte locuri din Alkmaar, Witmarsum, Groningen, Assen și Rolde’, a adăugat ea.
‘O echipă formată din zeci de anchetatori și specialiști lucrează la caz în scopul recuperării bunurilor furate și arestării suspecților’, a subliniat poliția.

