Directorul Institutului Geologic al României: Colegii mei nu şi-au luat salariile de trei luni. Ne vedem nevoiţi să oprim activitatea, să închidem muzeul
„Colegii mei nu şi-au luat salariile de trei luni”. Directorul general al Institutului Geologic Român, Anca Isac, a vorbit la emisiunea “Inspiră România” despre situaţia financiară în care se află instituţia pe care o conduce.
„Colegii mei nu şi-au luat salariile de trei luni pentru că avem nişte blocaje în finanţare, din nefericire Ministerul Educaţiei nu consideră că cercetarea poate fi un partener robust care poate să dea soluţii care pot duce la prosperitatea statului român. Din anumite motive noi nu am avut până în acest moment deschisă finanţarea pentru administrarea instalaţiilor noastre de cercetare, a platformelor de cercetare” a spus Anca Isac.
„Institutul României deocamdată are în jur de 90 de salariaţi, mulţi dintre ei preferă să lucreze part time la Institutul Geologic al României ca să îşi poată asigura pâinea zilnică. Noi nu suntem bugetari, suntem un fel de nici cal nici măgar, dar de câteva luni aparţinem de Ministerul Educaţiei. Până când domnul ministru va face ordine, sperăm să fim finanţaţi, măcar să nu murim în următoarele câteva luni.”
„Institutul Geologic al României îl va notifica oficial pe domnul ministru că începând de la 1 iulie, noi vom opri transferul datelor de câmp geomagnetic, care are loc neîntrerupt din anul 1943, către centrele internaţionale de date pentru modelarea globală a câmpului geomagnetic. Vom închide Muzeul Geologic, pentru că noi nu mai avem resurse să le susţinem”

