Diplomată româncă bătută în Rusia. Imagini difuzate în presa locală arată că a fost o țintă din momentul sosirii
O diplomată româncă, reprezentantă a Delegației Uniunii Europene în Rusia, a fost agresată fizic în orașul Vladivostok, pe 26 mai, într-un incident care ridică semne serioase de întrebare privind siguranța diplomaților europeni în Rusia.
Diplomata a fost urmărită și hărțuită încă de la sosirea sa în oraș, potrivit imaginilor difuzate de o televiziune locală și transmise către TVR de corespondentul Liviu Iurea.
În înregistrare se poate observa că românca, a carei identitate am ales să o protejăm, a fost întâmpinată la aeroport de jurnaliști locali, care i-au adresat insistent întrebări, și de un individ care ținea o pancartă cu mesajul în limba rusă: „Uniunea Europeană sponsorizează uciderea rușilor”.
Potrivit acestor imagini, diplomata româncă părea să fi fost vizată încă din momentul în care a ajuns la Vladivostok.
Agresiunea propriu-zisă a avut loc în dimineața zilei de 26 mai, în jurul orei 7:00. Diplomatul român ieșise din hotel împreună cu un coleg francez, când o mașină le-a tăiat calea. Doi bărbați au coborât, au amenințat-o, apoi au agresat-o fizic. Potrivit jurnaliștilor de la der Spiegel, aceștia ar fi chiar ofițeri FSB. Imediat după atac Uniunea Europeană a scos-o pe româncă din Rusia.
Ministrul român de Externe, Emil Hurezeanu, a declarat că autoritățile de la Bruxelles vor analiza cazul în detaliu pentru a stabili dacă agresorii au fost sau nu agenți FSB.
Victor Negrescu, europarlamentar: Am cerut, printr-o interpelare formală, Comisiei Europene să furnizeze detalii suplimentare și totodată să ofere funcționarilor români tot suportul necesar. Instituțiile europene să își protejeze angajații, oriunde în lume, mai ales când vorbim de Federația Rusă.
Claudiu Târziu, europarlamentar: În Rusia și în orice relație cu Rusia, trebuie să avem în vedere că Rusia este un stat totalitarist, este condus de un regim dictatorial personal și din acest motiv trebuie să fim cu băgare de seamă, nu putem să avem încredere în nimic din ceea ce se întâmplă acolo, nu suntem în siguranță.
Marți, la Moscova, reprezentanții mai multor țări UE au discutat despre incident, iar în Belgia ambasadorul rus a fost chemat pentru explicații.
Primele concluzii indică faptul că diplomata româncă a fost o țintă încă din momentul sosirii în Vladivostok, conform materialelor video făcute publice de televiziunea locală.
Până la acest moment, autoritățile ruse nu au emis un punct de vedere oficial legat de incident. Uniunea Europeană ar putea solicita explicații suplimentare prin canale diplomatice.

