DIICOT: Laura Vicol şi-ar fi plătit operaţii estetice şi ar fi cheltuit sume uriaşe pe petreceri, din banii păgubiţilor Nordis

7 februarie 2025, 19:28 (actualizat 7 februarie 2025, 19:31)

Laura Vicol şi-ar fi plătit operaţii estetice şi ar fi cheltuit sume uriaşe pe petreceri din banii păgubiţilor Nordis, se arată în referatul DIICOT. Alţi bani s-ar fi dus pe chiria apartamentelor din Monaco. Laura Vicol a respins acuzaţiile şi, dimpotrivă, a susţinut că a făcut şi acte de caritate. Tot mai mulţi păgubiţi încearcă să-şi recupereze banii investiţi.

Potrivit referatului DIICOT, în ultimii 5 ani, Laura Vicol a efectuat 8.000 de operațiuni bancare și a cheltuit peste 8 milioane de lei, adică peste 1,6 milioane de euro din banii păgubiților Nordis.

Laura Vicol ar fi cheltuit 14.000 de euro pentru patru operații estetice și implanturi mamare. Potrivit referatului procurorilor, ar fi cheltuit 170.000 de euro în cluburi, la diverse petreceri.

Alte 700.000 de euro s-au dus numai pe chiria apartamentelor exclusiviste din Monaco. O altă informație șocantă din referatul procurorilor este că mama directoarei de resurse umane de la Nordis ar fi scos cash de la bancomat peste 13 milioane de lei. Banii ar fi ajuns apoi în conturile Laurei Vicol și ale soțului ei, Vladimir Ciorbă.

Înainte să fie arestată, fosta deputată PSD a negat acuzațiile.

Laura Vicol, fostă deputat PSD: Soțul meu mi-a dat bani și am recunoscut acest lucru. Jumătate din salariul meu a fost donat – pe operații copii. Toți cei pe care i-am ajutat îi aștept să dea declarații publice, dacaă nu, îi voi cita eu ca martori, o s-aveți mari surprize.

Între timp, a fost Adunarea generală a creditorilor Nordis. Cei peste 1.200 de păgubiți încearcă acum să își recupereze banii.

Fosta deputată și soțul ei au atacat decizia de arestare. Contestația lor se va judeca săptămâna viitoare, la Înalta Curte de Casație și Justiție.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite