Dialog tensionat între viitorul premier al Ungariei, Peter Magyar, și o jurnalistă a televiziunii naționale

16 aprilie 2026, 20:26

Viitorul premier al Ungariei, Peter Magyar, a anunțat o nouă măsură prin care vrea să se detașeze total de predecesorul său, Viktor Orban. Astfel, Magyar a spus că biroul său de premier va fi în altă clădire decât cel de până acum. Mai mult, sediul se mută de pe malul de vest al Dunării, din Buda, pe malul de est, în Pesta, aproape de Parlamentul Ungariei.

Între timp, viitorul premier a postat pe o rețea socială un moment tensionat din timpul emisiunii televiziunii publice, la care a fost invitat după o lungă perioadă de interdicție.

Jurnalist: Ce puteţi spune despre cele 100 de puncte din programul dumneavoastră?

Peter Magyar: Programul nostru… Aud că vă şopteşte cineva în ureche această întrebare.

Jurnalist: Nu mi-a şoptit nimeni nicio întrebare, la noi nu există acest obicei şi vă rog să nu insinuaţi aşa ceva.

Peter Magyar: Sper că este suficient de solidă clădirea, doar a costat 160 de miliarde de forinți (400 milioane euro).

Viitorul premier a dezvăluit că la câteva ore de la apariția să la TV, unul dintre responsabilii cu propagandă ai televiziunii a convocat o ședință la care directorul general, poreclit Pittbull, a anunțat că lucrurile se vor desfășura ca până acum. Prin urmare, știrile vor urma traseul obișnuit, spre guvernul Orban, unde vor fi aprobate sau nu.  Peter Magyar a reafirmat că guvernul său va suspenda serviciul de știri al televiziunii naționale până când informațiile vor fi imparțiale și obiective.

Pe de altă parte, jurnalistul maghiar care a dezvăluit legăturile guvernului Orban cu Moscova, mai ales relația dintre ministrul de Externe Peter Szijarto și omologul său rus Serghei Lavrov, susține că Peter Magyar nu va avea o misiune ușoară.

Szabolcs Panyi – jurnalist de investigaţie: “Aşteptările (pentru Magyar) sunt extrem de ridicate. De asemenea, promisiunile sunt numeroase. În acelaşi timp, Ungaria este şi va fi într-o situaţie economică foarte dificilă. Aşadar, va fi o misiune foarte grea de a evita o criză economică”.

Jurnalistul maghiar a fost acuzat de guvernul Orban de spionaj, cu puțin timp înaintea alegerilor parlamentare. Declarat dușman al poporului, el ar fi putut fi condamnat la 15 ani de închisoare, dacă Orban rămânea la putere. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite