Dezastru în Spania | Trupe suplimentare pentru intervențiile din zonele calamitate. Pompieri și voluntari caută victime în mormanele de mașini
Guvernul spaniol anunţă că va trimite trupe suplimentare în regiunile calamitate din estul ţării, afectate de ploi şi inundaţii. În zonă sunt deja 1.700 de militari care ajută la înlăturarea urmărilor celei mai mari catastrofe din istoria modernă a Spaniei. Au murit cel puţin 211 oameni, iar alte sute de persoane sunt date dispărute. Atenție, sunt imagini şi informaţii care vă pot afecta emoţional!
Încă există locuri unde maşinile sunt stivuite una peste alta și în care ar putea fi oameni morți.
Sunt cazuri în care familii întregi sunt date dispărute, despre care rudele spun că în mod sigur se deplasau cu mașina în momentul în care a lovit nenorocirea.
Pompier: “Căutăm victime peste tot, pe şosele, în magazine, în case. Apoi anunţăm autorităţile, procuratura, conform procedurii, şi după aceea încredinţăm trupul familiei.”
Bilanțul va crește, avertizează oficialii spanioli. Sunt găsite cadavre la tot pasul.
Și pentru că morgile sunt neîncăpătoare, au fost improvizate centre frigorifice.
În unele zone, localnicii au format echipe de voluntari și, alături de câini, caută victime în mașinile îngropate în noroi.
Carlos, voluntar: “Am format un grup şi dezgropăm maşini. Chiar vreau să transmit acest mesaj – sunt maşini îngropate şi avem nevoie de oameni pentru a le dezgropa. Nu ştim ce e în interior, pot fi oameni. Vă rog!”
În 90% din zonele afectate a fost reluată alimentarea cu energie electrică.
În localitățile mai mici, disperați, oamenii fac apel să li se trimită ajutoare – de orice fel, dar mai ales alimente, apă și medicamente!

