Deputații au adoptat proiectul prin care polițiștii vor avea puteri sporite în timpul misiunilor
Astfel, cei care refuză să se legitimeze vor fi amendați. Polițiștii vor avea dreptul să interzică temporar pătrunderea într-un spațiu delimitat ori să dispună evacuarea oricărei persoane, dacă există un pericol la adresa vieții și sănătății sale sau ale altora.
În timp ce puterea a susținut aceste modificări, opoziția le consideră un abuz și anunță că vor sesiza Curtea Constituțională. Pentru a intra în vigoare, legea trebuie promulgată de șeful statului.

