Depăşirea pragului de încălzire a climei cu 1,5°C, chiar şi temporară, va avea consecinţe ireversibile

Orice încălzire a climei planetei noastre, chiar şi temporară, dincolo de pragul de 1,5°C, limita considerată a fi cea mai sigură de către oamenii de ştiinţă, ar avea “consecinţe ireversibile” pentru viitorul omenirii.