Depășirea pe linie continuă simplă sau dublă ar putea fi permisă în anumite condiții. Proiect de lege
Depășirea pe linie continuă simplă sau dublă ar putea fi permisă în anumite condiții. Un proiect de lege în acest sens a primit azi undă verde în comisia de transporturi din Camera Deputaților. Inițiatorul a avut în vedere situații excepționale, când trebuie ocolite obstacole sau vehicule care se deplasează prea încet pe șosea.
Pe drumurile publice apar și situații în care șoferii sunt nevoiți să facă depășiri care îi pot lăsa fără permis de conducere.
De exemplu, dacă trebuie să ocolească un obstacol sau vehicul lent și taie linia continuă.
Inițiatorul proiectului validat de deputații din Comisia de transporturi a explicat că astfel de cazuri trebuie clarificate, pentru a evita sancționarea abuzivă.
Mihai Weber, deputat PSD, iniţiatorul proiectului: Majoritatea participanților în trafic au întâlnit un autovehicul avariat, obstacol, copac căzut, o creangă căzută. Ești nevoit să faci manevra de depășire încălcând linia continuă. Propunerea legislativă vizează nesancționarea acestei manevre, dar doar în situațiile enumerate anterior.
Condițiile avute în vedere sunt clare: vehiculul depășit circulă cu maximum 30 de km pe oră, vizibilitatea pe șosea este de cel puțin 20 de metri, iar lățimea drumului e mai mare de 7 metri. Și sunt asemănătoare cu cele prevăzute în regulamentul rutier pentru câteva excepții care se pot aplica doar pe pasaje denivelate, pe poduri sau sub poduri și în tuneluri.
Specialiștii consultați de Știrile TVR spun că legalizarea propunerii ar fi de ajutor în unele cazuri.
Jean Teodorescu, profesor de legislație rutieră: La depășirea unui autobuz, să spunem, oprit într-un loc în care oprirea este interzisă, vina e a lui, că a oprit acolo, deci cel care supraveghează circulația să-i aplice sancțiune respectivului și nu celui care depășește.
Sorin Ene, pilot şi instructor de drifturi: Avem foarte multe situații când se formează coloane în spatele bicicliștilor, în spatele altor participanți la trafic care merg cu viteze sub 30 km/h. E o reglementare bună, care ajută la fluidizarea traficului. Într-un fel, s-au restrâns sau sunt evidențiate situațiile în care poți depăși, cu atât mai mult categoria de vehicule pe care le poți depăși.
Totuși, propunerea legislativă, prin interpretarea ei, nu trebuie să favorizeze producerea de accidente și depășirea anumitor limite în trafic.
Mihai Zlat, vicepreşedinte SNPPC: Rămâne de văzut ce înseamnă punerea în aplicare, pentru că, cu siguranță, vor fi probleme pe viitor, pentru că, având acest drept de depășire a unui obstacol sau orice alt element în trafic intrând pe celălalt sens, trebuie să fii atent la depășirea respectivă, pentru a evita un posibil accident.
Senatorii au respins proiectul. Acum este rândul deputaților să se pronunțe, prin vot în plen.

