Departamentul de Justiție al SUA apreciază buna cooperare judiciară cu România, după ce autoritățile din țara noastră au arestat și extrădat un cetățean român acuzat de infracțiuni informatice

Arestare, reținere, condamnare. Arhivă
26 February 2026, 13:34 (actualizat 26 February 2026, 13:35)

Ministerul Justiției (MJ) salută aprecierea exprimată de autoritățile Statelor Unite ale Americii cu privire la cooperarea judiciară eficientă dintre România și S.U.A., în contextul unui dosar de criminalitate informatică cu dimensiune transfrontalieră, anunță MJ, într-un comunicat.

Cazul vizează un cetățean român, implicat în săvârșirea unor infracțiuni informatice, care au adus atingere unui birou guvernamental al statului Oregon, pentru care procedurile judiciare au parcurs etapele legale prevăzute de legislația națională și internațională aplicabilă.

Persoana în cauză a fost arestată în România și extrădată în Statele Unite, în baza mecanismelor de cooperare judiciară internațională.

Autoritățile americane au evidențiat, în baza unui recent comunicat de presă, contribuția Ministerului Justiției din România și a sistemului judiciar românesc la asigurarea arestării și extrădării, subliniind buna colaborare dintre instituțiile celor două state.

Ministerul Justiției reafirmă angajamentul României pentru respectarea obligațiilor internaționale, combaterea criminalității transfrontaliere și consolidarea relațiilor judiciare cu statele partenere, se mai spune în comunicatul MJ.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite