Demonstrație împotriva regimului Vucic, la Novi Sad, unde mii de tineri au ajuns pe jos din Belgrad

1 februarie 2025, 19:43

Orașul Novi Sad din Serbia este scena unei demonstrații de mare amploare, împotriva autorităților de la Belgrad. Zeci de mii de oameni au ieșit în stradă pentru a denunța ceea ce ei numesc corupția care a cuprins regimul președintelui Alexander Vucic și care a dus la moartea a 15 persoane.

Pe 1 noiembrie, 15 oameni au fost uciși de căderea copertinei de beton din fața gării din Novi Sad. Societatea civilă acuză autoritățile că sunt vinovate de această tragedie pentru că lucrările de renovare ale gării au tot întârziat, până când au fost alocate unei firme din China.

Studenții de la Universitatea din Novi Sad și colegii lor de la univeristățile din Belgrad au început o demonstrație împotriva guvernului președintelui Alexander Vucic. Mii de oameni s-au adunat în Novi Sad, oraș marcat în continuare de tragedia din 1 noiembrie, pentru a denunța ceea ce ei numesc regimul corupt. La miting s-au alăturat și studenți străini.

La Novi Sad au ajuns și mii de tineri și studenți din Belgrad, după un marș de 80 de kilometri și două zile. Împreună cu tinerii din Novi Sad, vor bloca podurile din acest oraș.

Protestatarii, partidele de opoziție de la Belgrad, dar și organizațiile pentru apărarea drepturilor omului îl acuză pe președintele Vucici și partidul sau că îi mituiesc pe alegători, de violență contra oponenților, de legături cu crima organizată și că restricționează mass media, acuzații pe care liderul Serbiei le respinge categoric .

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite