De la 1 aprilie 2026, prețul gazului ar putea crește cu 5%. Specialiștii în energie susțin că majorarea nu ar fi justificată
De la 1 aprilie anul viitor, prețurile gazelor naturale pentru consumatorii casnici ar putea crește cu 5%. Este estimarea făcută de Asociația Furnizorilor de Energie din România, în contextul în care, începând cu această dată, plafonarea prețurilor la gaze nu va mai putea fi posibilă. Unii experți în energie susțin că majorarea nu ar fi justificată, având în vedere că pe piață trendul prețurilor este în scădere.
În acest moment, prețul gazelor naturale pe piață este între 170 și 185 de lei/MWh, iar prețul plafonat, stabilit de lege, cu care furnizorii cumpără de la producători gazele pentru populație, este de 120 de lei/MWh, potrivit Asociației Furnizorilor de Energie din România. De la 1 aprilie anul viitor, odată cu expirarea plafonării, prețurile ar putea să crească.
Laurențiu Uulescu, președinte, Asociația Furnizorilor din România (AFEER): Automat, sursa de gaz va fi mai scumpă și noi am făcut socoteala că asta ar însemna cam 5% peste plafonul actual.
Specialiștii în energie susțin că o astfel de creștere nu ar fi justificată, având în vedere că pe piață, în acest moment, trendul prețului este descrescător.
Dumitru Chișațiu, președinte, Asociația Energia Inteligentă: Din punctul meu de vedere, nu sunt întrunite în momentul acesta, condițiile de creștere a prețurilor, iar dacă aceste lucruri se vor întâmpla, se vor întâmpla dintr-o anomalie față de trendurile care sunt în momentul ăsta în piață. Eu apreciez că este mai degrabă că este o poziționare care cumva să obișnuiască oamenii pentru o acțiune premeditată de creștere a prețului.
Din 2021 și până acum, statul a intervenit prin acordarea de subvenții care au fost suportate temporar de furnizori și ulterior decontate de stat. Un lucru care nu va mai putea fi posibil.
Potrivit Ministerului Energiei, plafonarea prețurilor nu va mai putea fi prelungită după 1 aprilie 2026. Asta deoarece există deja o procedură de infringement deschisă de Comisia Europeană împotriva României în acest sector, iar continuarea plafonării prețurilor poate trimite țara noastră în fața Curții de Justiție a Uniunii Europene.
În perioada 2021-2022, majoritatea țărilor europene au luat măsuri de protecție a consumatorilor în urma crizei prețurilor de la acea vreme, însă doar România a prelungit măsurile de sprijin după anul 2023. Furnizorii spun că, pentru atenuarea efectelor scumpirilor, ar putea fi acordate vouchere pentru consumatorii vulnerabili. O altă soluție ar fi creșterea lichidității pieței angro de gaze. În România sunt aproximativ 4 milioane de consumatori casnici de gaze naturale.

