De ce a fost Pluto retrogradată la rangul de planetă pitică

19 March 2026, 10:11 (actualizat 19 March 2026, 10:18)

E planetă… și nu prea. Astronomii s-au hotărât în 2006 să o retrogradeze pe Pluto la rangul de “planetă pitică”, fiindcă nu îndeplinește criteriile care s-o califice. Asta, după ce vreme de peste 7 decenii, Pluto trăise cu iluzia că își merita locul la masa bogaților din Sistemul Solar.

În anul 1915, planeta Pluto e fotografiată pentru prima dată, dar nu e recunoscută ca planetă. Pluto a fost validată oficial în anul 1930.

Cei mai bucuroși au fost – culmea – nu astronomii, ci astrologii care s-au repezit hămesiți și au declarat-o patroană a zodiei Scorpionului. Deci se ocupă de transcendere, moarte și renaștere, transformare spirituală.

Masa lui Pluto e cam de 450 ori mai mică decât cea a Pământului. Diametrul ei de de 2 300 de km, în timp ce al Pământului are aproape 13 mii de km.

După ce au aplaudat-o în 1930, în 2006 astronomii s-au cam sucit și au zis că Pluto nu e în realitate o planetă. Cel mult, putem s-o numim planetă pitică. Zic astronomii că Pluto nu îndeplinește toate cele trei criterii oficiale, mai exact, nu și-a „curățat” vecinătatea orbitală de alte obiecte, orbitând în zona Centurii Kuiper. Deci faptul că nu “dă cu mătura” și nu “spală vasele” o degradează în halul ăsta? Nu e corect ca, după ce ai declarat pe cineva planeta să revii și să ștergi cu ea pe jos numind-o “pitică!”

Dacă ar exista locuitori pe Pluto, cu siguranță că ar decreta că Pământul nu e o planetă, ci un loc care găzduiește o adunătură de ciudați care nu recunosc planeta Pluto.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă