David Popovici, după aurul la 100 m liber, la Campionatele Europene U23: Mi-am doborât propriul record, așa că n-am deranjat pe nimeni, momentan
David Popovici a făcut spectacol la Campionatele Europene de Înot U23, de la Samorin, Slovacia. Superstarul român a dominat categoric finala probei-regină a înotului, 100 de metri liber, şi a luat aurul după o cursă perfectă. Nu oricum, a doborât recordul european deţinut tot de el.
David Popovici: Chiar dacă încerc întotdeauna să nu-mi propun timp exact și neapărat așteptări, pot spune că mi-am întrecut așteptările. Mi-am doborât propriul record, așa că n-am deranjat pe nimeni, momentan. Însă îmi doresc să-i deranjez pe cât mai mulți, având în vedere că, de-a lungul timpului, am reușit, din fericire, și sunt recunoscător că am reușit să îndeplinesc tot ceea ce mi-am dorit, cu titlurile mele pe care mi le-am propus, de campion olimpic s.a.m.d, acum cred că pot să privesc și mai departe. Să încerc să fiu din nou cel mai bun din istorie. E foarte plăcut să am cu cine să mă întrec, le privesc ca pe niște provocări. Într-un fel e și slujba mea acum, îmi și câștig pâinea prin asta, dar încerc să nu uit niciodată că eu am început-o strict ca pe o joacă, înotul. Pentru mine asta a fost de la bun început și zic să nu uit asta niciodată. Chiar dacă acum merg la jocuri olimpice, mondiale, europene, să nu uit niciodată de asta.
David Popovici a cucerit sâmbătă seară a 3-a medalie de la Campionatele Europene U23 de la Samorin (Slovacia), după ce s-a impus la 100 metri liber, probă în care a deținut anul trecut recordul mondial. Ieri, Popovici s-a impus cu un nou record european, 46 sec 71/100.
Joi, David Popovici a câștigat medalia de aur la 200 m liber și vineri medalia de bronz în proba de 50 metri liber.

