David Popovici, dezamăgit de amânarea modernizării bazinului “Lia Manoliu”. În sezonul rece va fi nevoit să se antreneze în interiorul unui balon

Aur olimpic pentru David Popovici la JO Paris 2024, la 200 de metri liber
Aur olimpic pentru David Popovici la JO Paris 2024, la 200 de metri liber
22 September 2025, 15:19 (actualizat 22 September 2025, 16:41)

Campionul olimpic la înot David Popovici a declarat, luni, că este în continuare dezamăgit de amânarea începerii lucrărilor de modernizare a bazinului acoperit de la Complexul Sportiv ”Lia Manoliu” şi de faptul că odată cu venirea sezonului rece va fi nevoit să se antreneze în interiorul unui balon.

Tot cu dezamăgire mă găsiţi şi astăzi în privinţa bazinului de la ‘Lia Manoliu’, pentru că nu prea s-au făcut demersuri în legătură cu bazinul din interior, care are mare nevoie de renovare. Vine iarna, vine balonul şi aerul acela în care am reuşit totuşi să fac performanţă. Numai că sunt absolut convins că dacă am avea condiţii de top, aşa cum sunt în alte ţări sau în alte oraşe din România, mult mai mulţi copii ar avea şansa să concureze. Antrenamentele le voi începe în două-trei săptămâni. Acum nu am stat atât de mult cât am stat după Jocurile Olimpice, dar a trecut destul timp încât să mi se facă dor de rutină“, a afirmat Popovici.

El a precizat însă că a constatat cu surprindere că sunt din ce în ce mai mulţi copii care şi-au îndreptat atenţia către înot.

David Popovici s-a întors în țară, cu aurul de la Mondiale: Nu mă retrag, îmi place înotul. A fost un concurs revelator

David Popovici s-a întors în țară duminică seara, după succesul uimitor de la Campionatul Mondial de Natație de la Singapore, unde a obținut două medalii de aur, la 200 și la 100 metri liber. Împreună cu David, s-a întors în țară și Constantin Popovici, care a obținut un bronz la sărituri de la mare înălţime.

“În comparaţie cu acum cinci ani, eu sunt destul de pozitiv, mi se pare că sunt mai mulţi copii care fac sport, parcă văd mai mulţi copii mişcându-se, făcând sport. Cu atât mai mult mă bucur văzându-i venind la bazin. E plăcut să aud patroni de bazine spunându-mi după rezultatele mele că nu mai au loc pentru copii”, a completat Popovici, citat de Agerpres.

După succesul al Paris 2024, înotătorul David Popovici afirma că ar vrea ca medaliile sale de aur şi bronz cucerite la Jocurile Olimpice să aducă mai multe investiţii în săli de sport.

El a explicat atunci că nu este normal să se sufoce la antrenamentele pe care le efectuează la bazinul din Complexul “Lia Manoliu” pe timpul iernii când este acoperit cu un balon.

Mai mulţi sportivi precum David Popovici, Amalia Lică, Cătălin Chirilă, Narcisa Lecuşanu, Alina Dumitru, Otilia Bădescu, Paula Ivan, Ioana Vrînceanu, Virgil Stănescu, Ionuţ Rada, Lăcrămioara Perijoc sau Claudia Nechita şi preşedintele COSR Mihai Covaliu şi preşedintele ANS Bogdan Mateila au participat luni la un eveniment organizat cu ocazia lansării celei de-a 10-a ediţii a proiectului România BeActive – Săptămâna Europeană a Sportului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite