Daruri pentru copiii nevoiași. Bucuria sărbătorilor e posibilă în unele familii datorită donațiilor pe care le fac oamenii generoși
Bucuria sărbătorilor de iarnă e posibilă în unele familii doar datorită donațiilor pe care le fac oamenii generoși. “De Crăciun îmbrăcă un copil orfan și fă bine aproapelui tău” e campania Asociației Filantropia Ortodoxă Bistrița-Năsăud. Totul începe cu o lungă listă a copiilor care au nevoie de ajutor, iar donatorii aleg pe cineva căruia să-i trimită cadouri. În prejama sărbătorilor acestea ajung la micuții care au mare nevoie de ele.
Maria Marc își crește nepoții de 5 ani după ce părinții i-au abandonat. Trăiesc cu toții din alocațiile copiilor și din ce mai câștigă ocazional bărbatul cu care femeia împarte gospodăria. Ea face tot ce poate să le asigure și o educație. Dar sărbătorile ar fi grele fără ajutorul pe care îl primesc acum.
Bucuria se citește și pe chipul celor trei copii ai Alexandrei Spătar.
Marius Pintican conduce Asociația Filantropia Ortodoxă Bistrița-Năsăud de 10 ani și a dus la capăt tot atâtea proiecte caritabile mari. Iar prin campania “De Crăciun îmbrăcă un copil orfan și fă bine aproapelui tău” este una dintre cele mai iubite.
MARIUS PINTICAN – preot: Printr-o postare pe Facebook, pe pagina asociației, au fost postate 600 de persoane care au nevoie de ajutor, iar oamenii după ce aleg un nume, într-un comentariu, ne spun pe cine au ales.
Pachetele se primesc până în 16 decembrie, după care membrii asociației și voluntarii le vor împărți celor care au atâta nevoie de ajutor.

