Darryl Nirenberg a fost confirmat ca ambasador al SUA în România
Confirmare oficială pentru noul ambasador al SUA în România, la 7 luni de la nominalizare. Anunțul a fost postat de Ambasada americană la București. Darryl Nirenberg a fost confirmat în funcţie prin votul Senatului.
“Felicitări lui Darryl Nirenberg. Așteptăm cu interes contribuţia sa la consolidarea politicii americane şi la reprezentarea președintelui Trump în relația cu unul dintre cei mai apropiaţi aliaţi ai noştri”, a transmis Ambasada SUA.
La audierile din Comisia pentru relații externe din Senatul SUA, Darryl Nirenberg a declarat că va promova agenda președintelui Trump și va lucra pentru aprofundarea parteneriatului militar și de securitate cu România.
“Mă voi concentra pe consolidarea relațiilor noastre comerciale și voi susține companiile americane, voi încuraja investițiile care creează locuri de muncă în Statele Unite, a mai afirmat Nirenberg la audieri.

