Danemarca anunță crearea unui grup de lucru cu SUA, pentru viitorul Groenlandei
Lars Løkke Rasmussen, ministrul de externe al Danemarcei și Vivian Motzfeldt, ministrul de externe al Groenlandei, au susținut o conferință de presă, după întâlnirea de la casa Albă cu vicepreședintele american JD Vance și secretarul de stat Marco Rubio, pentru dezamorsarea tensiunilor legate de preluarea insulei de către Statele Unite.
Danemarca a anunțat miercuri crearea unui grup de lucru cu Statele Unite pentru a aborda ‘discrepanțele’ dintre ele în ce privește viitorul Groenlandei.
Discuția de la Casa Albă a fost ‘sinceră, dar și constructivă’, a declarat ministrul de externe danez, Lars Lokke Rasmussen.
Lars Løkke Rasmussen, ministrul de externe al Danemarcei: Și acum este pentru prima dată când am putut să ne întâlnim, să ne așezăm la masă și să discutăm. Este o oportunitate extraordinară atât pentru Vivian cât și pentru mine să ne argumentăm narrativul. Pentru că nu este un adevărat, un narativ real pe acela pe care l-am văzut online. Nu este adevărat, nu avem vase chinezești în Groenlanda, nu am avut de decade. Din acest punct de vedere a fost o întâlnire foarte constructivă, așa cum am spus, o discuție onestă, între parteneri egali și acum trebuie să încercăm mai departe.
Iar ministrul de externe groenlandez, Vivian Motzfeldt, a subliniat că se dorește întărirea cooperării cu Statele Unite, dar “nu dorim să fim în proprietatea Statelor Unite“.
Vivian Motzfeldt, ministrul de externe al Groenlandei: Eu cred că este foarte important să spunem din nou cât de important este din punctul nostru de vedere să ne întărim cooperarea cu Statele Unite. Dar asta nu înseamnă că dorim să fim în proprietatea Statelor Unite, suntem aliați, vrem să ne întărim cooperarea. Asta este punctul de vedere al nostru.
Am fost în dezacord total cu declarațiile președintelui Trump, a mai transmis de ministrul de externe al Danemarcei după discuțiile care au avut loc la Washington.
Lars Løkke Rasmussen, ministrul de externe al Danemarcei: Nu pot să elaborez în legătură cu ce ar putea să fie un compromis. Ideea generală a acestei întâlniri a fost să întoarcem dezbaterea publică, care este purtată într-o manieră de alb și negru, într-o discuție unde este loc pentru nuanțe. De aceea suntem mulțumiți că, deși nu am agreat un punct de vedere și nu ni s-au respectat încă liniile roșii, este un moment proactiv de a startul unor discuții la nivel înalt. Și vom vedea dacă vom avea succes sau nu. Asta este în comparație cu dezbaterea publică. Este important că întâlnirea a avut loc într-o atmosferă foarte constructivă. Am avut, așa cum am spus, oportunitatea să zdruncinăm puțin narativul prezentat înainte. Este o necesitate dacă vrem să avem o dezbatere corectă. A fost vorba principal despre securitate. Deși nu există o amenințare directă din partea Chinei sau a Rusiei pe care noi s-o identifică, iar în ceea ce privește investițiile chineze le-am evitat, iar cooperarea dintre Danemarca și Groenlanda, în sensul acesta, a mers. Am evitat investițiile în infrastructura Groenlandei din partea chineză. Dar există o îngrijorare admițând ce se va întâmpla peste 20 de ani de acum înainte. Nu este cazul, spunem noi. Danemarca este, din toate punctele de vedere, de partea corectă a istoriei. Și de aceea vom continua să facem ceea ce am făcut și până acum. Am făcut pași înainte. Am alocat aproape 50 de miliarde de dolari în ultimii doi ani. Am construit și am presat statele NATO din zona arctică pentru a se angaja mai mult în cadrul NATO în regiune. Administrația trecută din America a fost reticentă. Sperăm ca acum lucrurile să se schimbe și să purtăm dialogul în cadrul asigurat de NATO. Și să facem pași înainte. Și sperăm să putem să liniștim unele dintre îngrijorările președintelui american. Nu spun că lucrurile au fost ușoare, dar am reușit să schimbăm poziția americană. Este clar că președintele are această dorință de a cuceri Groenlanda. Iar noi am spus foarte, foarte clar că nu este în interesul regatului Danemarcei și al populației din Groenlanda, care din trei sferturi din populație a făcut foarte clar că Groenlanda, și premierul a spus ieri Groenlanda, cel puțin deocamdată dorește să rămână în regatul Danemarcei. Iar aceasta este poziția comună asupra căreia dorim să lucrăm și să împreună cu aliații noștri americani. Dar este nevoie de o cooperare respectuoasă de ambele părți.
Locul unde stăm, locația geopolitică pe care o avem, este foarte importantă
Vivian Motzfeldt, ministrul de externe al Groenlandei: Cred că niciodată nu a fost mai important că suntem aliați. Suntem prieteni. Am cooperat în vreme de mulți, mulți ani. Avem o istorie împreună. Și este în interesul nostru comun să găsim balanța corectă. Nu cred că pot spune mai mult de atât. Desigur, am lucrat. Avem lucruri de făcut în viitor. Și cel mai important este să găsim relațiile normale, să le normalizăm între noi. Locul unde stăm, locația geopolitică pe care o avem, este foarte importantă. Și discuția trebuie să fie ca aliat. Este desigur și în interesul nostru, ca pozițiile Groenlandei și ceea ce facem, să fie făcut în numele aliaților împreună cu el. Cred că ce am spus la întâlnire s-a bazat pe respect. Noi știm care sunt limitele noastre și de acolo ar fi foarte bine să privim spre viitor. Și acest grup la nivel înalt de lucru care va sta și va lucra împreună este important. Spun că este în interesul nostru să găsim calea corectă. Este în interesul securității în emisfera nordică. Așa că nu vreau să spun mai mult. Am discutat într-o întâlnire închisă și vreau să am această speranță către o înțelegere comună și efortul de a găsi balanța corectă pentru țările noastre.
Nu este ușor să ne gândim la soluții atunci când te trezești în fiecare dimineață cu alte amenințări
Lars Løkke Rasmussen, ministrul de externe al Danemarcei: Este, bineînțeles, foarte emoțional pentru noi toți, dar mai ales pentru oamenii care trăiesc în Groenlanda, dar și pentru oamenii din Danemarca. Avem 17.000 de groenlandezi care trăiesc în Danemarca. O bună parte din populația Groenlandei. Avem și danezi care locuiesc în Groenlanda. Asta întărește faptul că Danemarca și Groenlanda sunt integrate și au fost așa de secole. Noi ne privim pe noi înșine ca pe cei mai apropiați aliați ai Statelor Unite. Am mai avut această discuție cu președintele mai înainte. Am cooperat când a fost nevoie în Afganistan. Să discutăm despre viitor, nu neapărat despre trecut, dar este important totuși să avem și trecutul în minte. Suntem doritori să ne îndeplinim promisiunile. Chiar dacă vederea noastră asupra situației din Groenlanda diferă de declarațiile oficiale ale Statelor Unite, sperăm că vom împărți o perspectivă comună în curând. Sperăm că vom coopera cu Statele Unite și, desigur, trebuie să fie o cooperare respectuasă. Nu este ușor să ne gândim la soluții atunci când te trezești în fiecare dimineață cu alte amenințări. Aceasta va avea un impact. Nu pot să spun cu siguranță, dar pot să spun că este în interesul tuturor părților să agreăm că vom încerca să explorăm modalități de a răspunde îngrijorărilor care există în același timp, să respectăm integritatea teritoriului Danemarcei și opțiunile poporului Groenlandei.

