Curtea Penală Internațională, în vizorul SUA. Sancțiuni pentru patru judecători de la Haga
Într-o mişcare fără precedent, Statele Unite impun sancţiuni pentru patru judecători ai Curţii Penale Internaţionale. Este reacţia administraţiei Trump față de emiterea de către instanţa cu sediul la Haga a unui mandat de arestare pe numele prim-ministrului Israelului, Benjamin Netanyahu, și față de o decizie de deschidere a unui dosar privind presupuse crime de război care ar fi fost comise de trupele americane în Afganistan.
Magistraţii vizaţi sunt din Uganda, Peru, Benin şi Slovenia, a anunţat secretarului de stat Marco Rubio.
“În calitate de judecători ai Curţii Penale Internaţionale, aceste patru persoane s-au implicat activ în acțiunile ilegitime și lipsite de fundament ale instanţei, care vizează America sau aliatul nostru apropiat, Israelul”, a motivat şeful diplomaţiei americane.
Washingtonul susţine că instanţa este politizată și că pretinde, “în mod fals, o discreție neîngrădită pentru a investiga, acuza și urmări în justiție cetățeni ai Statelor Unite și pe aliații noștri”.
Sancțiunile impuse sunt de natură financiară. Afectează grav capacitatea celor vizaţi de a efectua chiar și tranzacții de rutină. Toate băncile care au legături cu Statele Unite sau care efectuează operaţiuni în dolari trebuie să respecte restricțiile.
Drept răspuns, Curtea a acuzat o tentativă de subminare a independenţei unei instituţii judiciare internaţionale.
Sancţiunile vin într-un moment extrem de dificil pentru instanţă. Procurorul său şef a fost nevoit să se retragă temporar din funcţie, luna trecută, pe fondul unei anchete privind presupusa să conduită inadecvată.

