Cum au început școala copiii din localitățile sucevene lovite de inundațiile din vară

8 September 2025, 18:43

Şcoala a început şi pentru copiii greu încercaţi de soartă, din localităţile sucevene inundate în vară. Cei mici au avut parte, de această dată, de o surpriză plăcută, pregătite de o mână de oameni inimoşi: ghiozdane şi rechizite primite în dar. În plus, profesorii din localitatea Broșteni i-au aşteptat într-o şcoală proaspăt renovată.

O treime dintre copiii care învață la liceul din orașul sucevean Broșteni și-au văzut casele distruse de inundațiile devastatoare de acum aproape două luni.

Pentru ei, conducerea școlii și autoritățile locale au pregătit peste 1.000 de ghiozdane pline cu rechizite, cumpărate printr-o campanie inițiată de Inspectoratul Școlar Județean Suceava.

Ghiozdanele și rechizitele au ajuns la copiii din Broșteni, Stulpicani, Ostra sau Negrileasa. Pentru ca elevii să aibă un început de an școlar bun, oameni simpli s-au alăturat campaniei și au dat dovadă de solidaritate.

Copiii au fost emoționați de daruri dar și de revederea cu colegii.

Pentru părinți începerea școlii înseamnă revenirea la normalitate, după încercările grele din vară.

Între timp, la sinistrați a ajuns și o parte a fondurilor de reconstrucție, de la bugetul de stat și din surse europene.

În satul Neagra au fost finalizate 30 de case și se lucrează la refacerea drumurilor.

Inundațiile de la sfârșitul lunii iulie au afectat peste 470 de gospodării din județul Suceava, iar multe dintre locuințe au fost complet distruse.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite