Cum a intrat Spania în istoria…Cabo Verde. Huiduiți pe stadion, deși ”americanii aplaudă aproape orice”
”Cabo Verdeee, Cabo Verdee!”. Strigătele suporterilor din micuța țară africană, imediat după egalul 0-0 cu campioana Europei, alături de ”feriado nacional” acasă, acolo unde guvernul a dat zi liberă pentru partida cu Spania – au fost doar puține dintre momentele vizibile de mare entuziasm pentru ceea ce a fost o zi istorică.
Nu pentru Spania, ci pentru Insulele Capului Verde, după cum a relatat și presa spaniolă, în cronicile de după meci.
”Egalul are gust de dezastru, de dezamăgire”
Un dezastru încă de la început. Meciul de debut împotriva Capului Verde a scos la iveală o echipă lentă, previzibilă și foarte departe de imaginea pe care Spania și-o construise în ultimii doi ani, a scris ziarul Marca:
”Egalul are gust de dezastru, de dezamăgire.
A fost unul dintre acele meciuri care îi fac pe suporteri să se agite, pentru că nimic din ceea ce se aștepta nu s-a întâmplat pe teren. Și asta împotriva Capului Verde, probabil cea mai limitată echipă de la Cupa Mondială. Lacrimile jucătorilor săi explică perfect eșecul în care a fost implicată Spania”.
Editorialul din ziarul AS explică și el de ce Spania a intrat în istoria din Atlanta:
Un debut dezastruos pentru Spania la Cupa Mondială. Capul Verde a scris istorie prin calificarea sa și acum se poate întoarce acasă fericită, indiferent de ce va mai face de acum înainte. Echipa lui Luis de la Fuente a fost o umbră pe tot parcursul meciului. Fără ritm, viteză și acțiuni de depășire, cu excepția celor doi fundași laterali, în special Cucurella, care i-a făcut de râs pe toți cei care acuzau pe Real Madrid că i-a finalizat transferul chiar în plină Cupă Mondială. Atât de mult încât noul jucător al Realului și-a permis luxul de a fi cel mai bun de la început până la sfârșit.
Meciul de la Atlanta va intra în istoria Cupei Mondiale, dar nu din partea Spaniei, ci datorită performanței echipei naționale a Capului Verde. Peste mulți ani, se va aminti cum campioana Europei nu a putut face față echipei unei țări cu doar jumătate de milion de locuitori și că, până în prezent, cel mai bun sportiv al său măsura doi metri, iar principala sa abilitate era să joace cu mâinile, cu mingea între ele”
Tunurile pe Luis de la Fuente
Acest Campionat Mondial prezintă multe similitudini cu Africa de Sud 2010 ca să le putem ignora. Aceeași Grupă H, același meci de deschidere între Mexic și Africa de Sud…
Și atunci, de asemenea, Spania a început cu o dezamăgire, suferind o înfrângere neașteptată în fața Elveției. Și se știe cum s-a terminat, cu ridicarea Cupei Mondiale.
”Nu este vorba de a trăi din trecut, ci de a ne aminti că nu întotdeauna câștigă Cupa Mondială cel care începe cel mai bine”, încearcă jurnaliștii Marca să îndulcească amarul unui egal cât 100 de înfrângeri, pentru care îl arată cu degetul în primul rând pe antrenorul naționalei Spaniei:
”Nici Luis de la Fuente nu trebuie să scape nepedepsit. Miza pe Gavi în primul unsprezece a lăsat îndoieli, iar schimbările au venit probabil mai târziu decât cerea meciul. Selecționerul va avea lucruri de corectat, deoarece meciul a fost sincer prost. Dar este, de asemenea, corect să recunoaștem că această echipă și-a câștigat un credit enorm cu Euro, două finale de Nations League și un parcurs impecabil până la acest Mondial. Spania nu a fost la înălțime la debutul său, asta este evident. Ce rămâne de văzut este dacă acest eșec este un semnal de alarmă sau pur și simplu primul pas greșit pe un drum pe care l-am parcurs deja”.
”Se pot găsi multe scuze, dar niciuna nu ține”
”Se aștepta un uragan împotriva Capului Verde, iar lumea s-a trezit cu o echipă lentă și previzibilă, care a provocat chiar huiduieli dintr-o parte a stadionului din Atlanta. Și asta în condițiile în care americanii aplaudă aproape orice”, adaugă jurnaliștii.
Dar Spania, cu statutul de favorită, promitea mult și a oferit foarte puțin în primele 60 de minute. Doar șutul lui Ferran în bară, după o acțiune bună între Rodri și Cucurella, a părut să trezească echipa lui De la Fuente. Și vorbim despre minutul 39. Dar nimic, a fost o iluzie.
Și ce s-a întâmplat cu Spania? Emoțiile debutului, ora de începere, apărarea compactă a Capului Verde… Se pot găsi multe scuze, dar realitatea este că niciuna nu ține. S-a jucat prost, punct”, conchide Marca.

