Cuba anunță a doua pană de curent la nivel național în mai puțin de o săptămână

Fără curent electric. Autor: ADRIAN CUBA Credit: AGERPRES/ FOTO, foto.agerpres.ro
22 March 2026, 07:59 (actualizat 22 March 2026, 08:01)

Ministerul Energiei din Cuba a anunțat sâmbătă seara că întreaga insulă a suferit o altă pană de curent, lăsând peste 10 milioane de oameni fără energie electrică, transmite CNN.

„A avut loc o deconectare totală a Sistemului Electric Național”, a declarat ministerul într-o postare pe X. „Protocoalele de restabilire încep deja să fie implementate.”

Cuba încă se recuperează după o pană de curent la nivel național, prima de când SUA au început să blocheze aprovizionarea cu combustibil din Venezuela la începutul acestui an. Chiar înainte de pana de curent de sâmbătă, compania electrică de stat a țării a raportat pe rețelele de socializare că se așteaptă la un deficit de energie de 1,704 megawați în perioada sa cea mai aglomerată de sâmbătă seara.

Președintele SUA, Donald Trump, a vorbit frecvent în ultimele săptămâni despre Cuba, prezicând o prăbușire iminentă a guvernului comunist aflat la putere. Luni, s-a întrebat cu voce tare dacă va avea „onoarea de a lua” insula.

„Știți, toată viața am auzit despre Statele Unite și Cuba, când vor avea Statele Unite onoarea de a lua Cuba? Este o mare onoare”, a spus Trump de la Casa Albă. „A lua Cuba într-o formă sau alta, da, a lua Cuba – adică, fie că o eliberez, o iau, cred că pot face orice vreau cu ea.”

Președintele a refuzat să spună când a fost întrebat dacă o operațiune de „a lua” Cuba ar implica același nivel de forță ca capturarea președintelui venezuelean Nicolás Maduro de către SUA în ianuarie.

Ieri, președintele cubanez Miguel Díaz-Canel a declarat într-un discurs adresat activiștilor internaționali care aduc ajutor umanitar pe insulă că guvernul său recunoaște că „ar putea exista un atac asupra Cubei” și se pregătește în consecință.

Săptămâna trecută, Díaz-Canel a confirmat într-un discurs național că Cuba discută cu omologii săi americani despre negocierile pentru a pune capăt embargoului asupra combustibilului. De atunci, guvernul cubanez a clarificat că nu intenționează să negocieze despre sistemul său politic.

De când revoluționarii cubanezi conduși de Fidel Castro au răsturnat regimul lui Fulgencio Batista în 1959, țara se află sub un embargou economic strict din partea Statelor Unite. Cuba a trecut prin perioade anterioare de incertitudine economică severă, cum ar fi „Perioada Specială”, când prăbușirea Uniunii Sovietice din 1991 a întrerupt principala sursă de asistență externă a guvernului comunist.

Această ultimă criză este la fel de sumbră. Lipsa combustibilului din Mexic și Venezuela a oprit practic tot turismul pe insulă, a perturbat educația, a redus serviciile din spitale și i-a împiedicat pe fermieri să își aducă produsele pe piață.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite