„Cu 1.080 de euro, nu ajungem la sfârșitul lunii. Și totul pentru a avea grijă de copiii voștri”. Grevă pe termen nelimitat în grădinițele din Madrid
Grădinițele din Comunitatea Madrid pentru copiii cu vârste cuprinse între 0 și 3 ani, fie ele private sau publice – atât cele ale regiunii autonome din jurul Madridului, cât și ale Primăriei Madrid – au început marți o grevă pe termen nelimitat pentru a solicita îmbunătățirea condițiilor de muncă ale personalului, ceea ce va afecta multe familii care vor fi nevoite să-și lase copiii în grija altcuiva, scrie presa din capitala Spaniei.
Greva, convocată de Platforma Sindicală a Grădinițelor și susținută de marile centrale sindicale precum CGT (n.r. – Confederația Generală a Muncii), are ca scop îmbunătățirea condițiilor de muncă pentru cadrele didactice din aceste instituții, atât din cele de stat, cât și din cele private.
Din acest motiv, ei adresează revendicări Ministerului Educației, Consiliului Regional pentru Educație și Primăriei.
Mai puțini copii per educator
Se solicită tuturor reducerea numărului de copii pe educator la maximum 3 bebeluși sub un an, 5 – în cazul copiilor de 1-2 ani și 6 – pentru cei de 2-3 ani; un program de lucru identic cu cel al celorlalte etape educaționale (în prezent educatorii lucrează și în luna iulie); cinci ore săptămânale pentru activitatea pedagogică și birocratică – pe care acum trebuie să o desfășoare în timpul programului de îngrijire a copiilor sau în afara programului; garantarea unor „salarii decente” și îmbunătățirea statutului lor profesional.
De asemenea, li se solicită autorităților regionale și locale să elaboreze caiete de sarcini „care să acorde prioritate și să pună în valoare proiectul pedagogic în detrimentul aspectelor economice” în momentul atribuirii contractelor, să asigure o „întreținere adecvată” a infrastructurii grădinițelor și, în cazul grădinițelor, să garanteze pensionarea parțială începând cu vârsta de 62 de ani prin angajarea de înlocuitori permanenți.
”De ce în etapa 0-3 ani, unde îi însoțim pe cei mai prețioși, nu se recunoaște această responsabilitate?”
„Avem grijă, însoțim și susținem ceea ce este cel mai important în fiecare familie: copiii voștri. Și facem asta cu un salariu net de 1.080 de euro pe lună, care nici măcar nu ne ajunge să ne descurcăm până la sfârșitul lunii. În alte locuri de muncă există prime de responsabilitate pentru că avem grijă de oameni. De ce în etapa 0-3 ani, unde îi însoțim pe cei mai prețioși, nu se recunoaște această responsabilitate?”, se plâng, într-un manifest, educatorii din capitala Spaniei.
Printre nemulțumirile lor se numără și faptul că au la dispoziție o oră pe săptămână pentru a planifica și pregăti activitățile pe care le vor desfășura în cursul săptămânii, dar, în același timp, se așteaptă ca sala de clasă să fie pregătită, îngrijită și să conțină materiale didactice. „Intrăm la aceeași oră cu ei, când se pregătește sala?”, se întreabă ei.
”Avem doi ochi și două mâini”
De asemenea, ei denunță faptul că fiecare educator poate fi nevoit să se ocupe de 8 bebeluși, 14 copii cu vârste între 1 și 2 ani și 20 de copii cu vârste între 2 și 3 ani, proporții pe care le consideră exagerate, chiar și atunci când sunt repartizați pe doi educatori, așa cum se întâmplă în grădinițele Primăriei Madrid.
„Avem doi ochi și două mâini. Nu ne putem multiplica. Când schimbăm un scutec, alți copii așteaptă (…) Aceasta nu este educația pe care o dorim, pentru că atunci când nu sunt suficiente mâini, când nu este timp, când nu există condiții demne, riscul există”, susțin educatorii greviști.
Școlile care se vor alătura grevei au rugat părinții să nu-și aducă copiii la școală dacă au o alternativă, cel puțin în primele săptămâni, când se așteaptă o participare mai mare.
„Primele săptămâni vor fi cele mai intense; pe măsură ce va trece timpul, participarea va scădea, pentru că nici noi nu ne putem permite să stăm o lună fără salariu”, a declarat pentru El Mundo o profesoară de la o școală municipală.
Un conflict între lucrători și instituțiile publice
Delegata pentru Educație, Știință și Universitățile din Comunitatea Madrid, Mercedes Zarzalejo, a declarat vinerea trecută, 27 martie, că greva profesorilor a provenit dintr-un conflict între lucrători și companiile contractante.
Reprezentanții PLEI subliniază că Mercedes Zarzalejo „greșește amarnic”.
„Acest conflict este între lucrători și instituțiile publice”, a explicat Rosa Marín, sindicalistă PLEI, pentru El Diario.
Ea a adăugat că aceste instituții „sunt responsabile pentru furnizarea de resurse și demnitate copiilor cu vârste cuprinse între 0 și 3 ani și este timpul să înceteze să mai dea vina pe alții și să-și facă treaba”.
PLEI reiterează că cererile greviștilor sunt îndreptate către Comunitatea Madridului, „pentru menținerea unei finanțări insuficiente care sufocă școlile și condamnă personalul la salarii care abia ating salariul minim”.

