Csoma Botond (UDMR) spune că ar putea exista varianta unui acord politic. Alexandru Nazare ”ar putea fi o soluție” pentru funcția de premier

Csoma Botond (captura video)
24 June 2026, 16:11

Purtătorul de cuvânt al UDMR, Csoma Botond, lider al deputaţilor formaţiunii, spune că se conturează varianta unui acord politic, variantă care ar trebui să existe, în opinia sa, şi în cazul unui guvern minoritar.

“Nu pot să vă spun în acest moment cum vom vota. Eu cred că înainte să ajungem la momentul votului, totuşi, ar trebui să avem un acord politic. Să vedem ce va face acest guvern şi după aceea, sigur, în funcţie de acest acord politic, putem decide că vom susţine sau nu vom susţine. (…) Eu cred că şi dacă vom avea un guvern PSD minoritar trebuie să avem un pact, un agreement, un acord înainte de a avea acest guvern minoritar, pentru că altminteri nu cred că acest guvern ar putea să aibă succes. Şi trebuie să vedem, sigur, pentru că se conturează un pact politic pe zona de dreapta a eşichierului politic. Eu vreau să văd şi colegii de la PSD cam ce propunere ar avea. Deci trebuie să existe în oarecare măsură o reciprocitate. Să vedem şi cum să avem un text comun agreat pentru oricare variantă de guvern minoritar”, a declarat Csoma Botond la Parlament.

PSD își asumă guvernarea, cu Sorin Grindeanu premier. OUG 13 și scandalul Nordis, momente controversate din cariera sa

PSD își asuma în totalitate răspunderea guvernării cu Sorin Grindeanu prim-ministru. Decizia a fost luată în unanimitate într-un for extins al partidului. Sorin Grindeanu cere libertate totală în alegerea echipei de miniștri și completă autonomie asupra programului de guvernare, daca va fi desemnat de președintele României. Sorin Grindeanu a declarat că voturile de învestire a noului Executiv ar trebui să fie asigurate de partidele pro-ocidentale care vor semna noul acord politic.

Potrivit acestuia, acordul ar trebui să conţină, între altele, anumite elemente referitoare la PNRR, la Legea salarizării unice, dar şi că timp de şase luni nu se va depune o moţiune de cenzură.

“Să vedem cu Legea salarizării unice, acolo e o problemă mare. Eu cred că ar trebui să conţină şi faptul că şase luni de zile nimeni nu introduce moţiune de cenzură şi cred că în această direcţie ar trebui să mergem. Nu foarte multe chestiuni, pentru că există riscul că, dacă trecem foarte multe chestiuni în acest acord, după aceea nu se mai respectă. (…) Eu cred că acest proiect pe care îl avem acum în transparenţă sau în dezbatere trebuie modificat. Pentru că, de exemplu, în această formă, UDMR nu poate vota proiectul legii salarizării, e evident pentru noi, pentru că credem că este un proiect prost scris şi nu s-au făcut consultări”, a explicat Csoma Botond.

Răspunzând unei întrebări, el a apreciat că “Alexandru Nazare e un profesionist”: “L-am văzut şi în Guvernul Veştea. Vine totuşi de la Banca Naţională. Eu cred că are o expertiză, are expertiza necesară acum, când România se află într-o situaţie dificilă, atât din punct de vedere economic, cât şi din punct de vedere bugetar. Şi cred că domnul Nazare ar trebui să fie în Guvern. Sunt de acord. Şi domnul Luca Niculescu e un diplomat. (…) Am putea fi de acord dacă dorim să vorbim de persoane, dar e prematur să vorbim”.

Întrebat cum vede varianta unei rocade, cu guverne minoritare, variantă discutată de dimineaţă la guvern de Ilie Bolojan, Kelemen Hunor şi Dominic Fritz, Csoma Botond a răspuns că aceasta “ar putea fi o variantă”.

“Oricum trebuia să avem o rocadă în 2027, aşa era coaliţia, când venea Partidul Social Democrat la putere. Deci n-am luat încă o decizie la noi în UDMR, dar, personal, cred, fără să implic UDMR, că am putea merge pe o asemenea variantă, dacă se agreează, sigur. (…) Cred că ar fi o variantă de compromis, să spun aşa. (…) Poate că din punct de vedere politic şi dacă luăm în calcul şi echitatea, să spun aşa, atunci poate rocada ar fi o soluţie mai bună şi poate ar putea mulţumi pe mai multă lume şi să trecem peste anumite tensiuni. (…) Se mai discută astăzi, sigur vor fi discuţii şi cred că se va merge cu o propunere la Cotroceni”, a adăugat el.

Conform deputatului UDMR, în acest moment încă nu există o propunere pentru funcţia de premier. El a reafirmat că Ilie Bolojan nu mai poate deţine o astfel de funcţie: “Sincer vă spun, nu cred. Cu toate tensiunile care au fost şi acest impas politic pe care l-am avut pe scena politică, eu cred în acest moment că domnul Bolojan nu mai poate fi premier. (…) Eu cred că domnul Nazare ar putea. Eu nu ştiu dacă s-a discutat acum despre domnul Nazare pentru funcţia de premier, dar eu cred că domnul Nazare ar putea fi o soluţie”.

Întrebat dacă se va merge la Cotroceni cu o propunere de premier şi separat PSD îşi trimite propunerea, Csoma Botond a fost de părere că “ar fi bine să existe opţiuni pe masa preşedintelui Nicuşor Dan”.

În opinia sa, am putea avea un guvern şi la finele acestei săptămâni: “Eu cred că da, am putea să avem. Chiar şi la sfârşitul săptămânii. Dacă ne înţelegem pe un pact şi domnul Nicuşor Dan ajunge la o concluzie, face o desemnare, eu cred că putem ajunge. (…) Este foarte important să avem un guvern cu puteri depline”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite