Criza apei. Buzoianu: Șeful Exploatării Sistem Zonal Prahova se laudă cu susținerea politică. Chițescu neagă acuzațiile

5 December 2025, 12:35 (actualizat 5 December 2025, 12:39)

Scandalul politic din jurul dezastrului de la Paltinu ia amploare. Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, l-a acuzat aseară pe șeful Exploatării Sistem Zonal Prahova, principalul producător de apă potabilă din județ, că ar fi amenințat-o cu acțiuni sindicale și parlamentare, folosindu-se de susținerea primită din partea PSD și PNL.

Într-un răspuns pentru Știrile TVR, Bogdan Chițescu, șeful Exploatării din Prahova, neagă acuzațiile.

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu: De la prima ședință care a avut loc sâmbătă, când dumnealui nici măcar nu se întâlnise cu autoritățile, nu anunțase pe nimeni că a oprit apa, sâmbătă amenința în stânga și în dreapta în ședința organizată la prefectură că dacă mă ating de el, va urca toate sindicatele în capul meu, pentru că el este foarte periculos și are foarte multă susținere. De-a lungul acestor zile, a zis de multiple ori că are susținere politică, a zis că va mobiliza parlamentarii în jurul lui,  deci este un om care pur și simplu nu mai are niciun fel de legătură cu realitatea. Sunt 100.000 de oameni care au rămas fără apă, iar dumnealui se laudă cu eventualele presiuni pe care poate să le pună politice, pentru că are susținere politică în spate.

Bogdan Chițescu, șeful Exploatării din Prahova: Nu există această discuție, eu discut doar strict de problemele Sistem Zonal și cum trebuie să rezolvăm ca să dăm apă. Eu nu fac politică, noi suntem ca un troleibus care merge pe o linie și la un moment dat nu mai există curent. Noi nu am fost la nici o întâlnire pregătitoare, am explicat și ieri și în comisie, nu ne-au chemat, nu am avut niciun punct de vedere oficial legat de ceea ce se va întâmpla la baraj, legat de golirea treptată a lacului, deci noi nu am știut, noi am făcut exact ca la manual ceea ce trebuie să facem. Nu a mai existat apă brută, pentru că a venit numai mâl, noi nu am mai putut să producem. Iar comunicări legate de acel bazin de apă curata, noi le-am făcut către ANAR (Administrația Națională Apele Române).

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite