Cristi Danileţ cere demisii la vârful sistemului de justiţie

16 December 2025, 20:21 (actualizat 16 December 2025, 20:29)

Tir de acuzaţii lansat de fostul judecător Cristi Danileţ, după decizia favorabila obţinută la Curtea Europeană a Drepturilor Omului în privinţa libertăţii de exprimare a magistraţilor. El a cerut mai multe demisii la vârful sistemului de justiţie, inclusiv a Liei Savonea, actuala şefă a Înaltei Curţi, care conducea Consiliul Superior al Magistraturii la momentul sancţionării lui Cristi Danileţ.

Fostul judecător Cristi Danileţ o acuză pe şefa Instanţei Supreme, Lia Savonea, ca i-a încălcat dreptul la libera exprimare când l-a sancţionat, în 2019, din calitatea de membru CSM, pentru delict de opinie.

Până acum, nici Lia Savonea, nici actuala conducere a Consiliului Superior al Magistraturii nu au dat un răspuns public.

Şi judecătorul Claudiu Drăguşin, membru în CSM, este vizat de criticile lui Cristi Danileţ. Acesta îi cere demisia pe motiv că a exercitat o funcție executivă în stat pentru o altă putere decât cea în care era încadrat.

În cauza deschisă la CEDO, judecătorul CSM l-ar fi consiliat pe agentul guvernamental trimis de Guvernul României în proces, susţine Danileţ.

El invocă articole din Constituţie şi din Legea privind statutul magistraţilor care i-ar fi interzis lui Claudiu Drăguşin să participe la procesul de pe rolul Curţii Europene.

Judecătorul CSM Claudiu Drăguşin a declarat pentru Ştirile TVR că a participat la CEDO ca reprezentant al Consiliului Superior al Magistraturii, parte reclamată in proces. Magistratul spune că Decizia finală La Curtea Europeana s-a luat cu majoritate strânsă şi că, pe aceasta logica, ar trebui să-si  dea demisia şi ceilalţi judecători care au fost împotriva plângerii făcute de Cristi Danileţ.

Contactat de Ştirile TVR, Victor Alistar,  a refuzat să comenteze situaţia.

În 2019, Cristi Danileț a fost sancționat de Consiliul Superior al Magistraturii cu diminuarea salariului cu 5 % timp de doua luni, pentru postări făcute pe contul său de Facebook.

Danileț a fost acuzat că ar fi pătat imaginea sistemului judiciar prin expresiile folosite. Și, cum Înalta Curte de Casație i-a respins recursul, magistratul s-a plâns la CEDO, fără a cere, însă, despăgubiri. Curtea i-a dat dreptate, printr-o decizie definitiva pronunţată ieri.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite