Crin Antonescu: Îmi pare rău că am eşuat în aritmetica politică
Candidatul Alianţei ‘România Înainte’ la alegerile prezidenţiale, Crin Antonescu, le-a mulţumit luni tuturor celor care l-au votat, exprimându-şi totodată regretul că ‘a eşuat în aritmetica politică’.
„Dragii mei cunoscuţi şi, mai ales, necunoscuţi, care m-aţi susţinut şi mi-aţi dat votul, vă mulţumesc şi vă salut! Îmi pare rău că am eşuat în aritmetica politică, dar nu regret deloc că am fost împreună. A fost o onoare şi o bucurie să vă reprezint, să spun, din nou, ceva în numele vostru. Şi le spun tinerilor, celor puţini, care mi-au fost alături: nu contează să câştigi şi atât, contează să ştii pentru ce lupţi şi să lupţi cinstit, fără ascunzişuri şi fără rest”, a scris Antonescu pe Facebook.
Potrivit acestuia, viaţa, istoria şi politica merg înainte, iar pentru tineri e abia începutul.
„Noi, toţi ceilalţi, rămânem cu valorile şi convingerile noastre, pe care le vom purta cu demnitate, chiar şi prin vremuri sau împrejurări potrivnice. Vă mulţumesc tuturor! Şi vă dau întâlnire aici pentru că voi spune în continuare ce cred şi voi asculta pe toţi cei care vor să intre în dialog cu mine. Rămân cu voi. Rămân îndrăgostit de ţara noastră, nu doar de cea care ar fi putut să fie, ci de cea care este acum, aşa cum e ea. Cum am mai spus, e tot ce avem. România, înainte! Cu Dumnezeu înainte!”, a transmis Antonescu.

