Coreea de Nord anulează meciul de calificare la Cupa Mondială, împotriva Japoniei. Partida trebuia să aibă loc la Phenian
Coreea de Nord și-a anulat brusc meciul de săptămâna viitoare cu Japonia, din preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2026, ceea ce i-a pus pe organizatori în situația de a căuta în ultimul moment o altă locație, potrivit The Guardian.
Coreea de Nord ar fi decis că nu va mai găzdui meciul, care era programat marțea viitoare pe stadionul Kim Il-sung din Phenian. Joi, echipele celor două țări s-au întâlnit la Tokyo, în prima dintre cele două partide din Grupa B de calificare din Asia.
La câteva minute după meci, câștigat de Japonia cu 1-0, Kozo Tashima, președintele Federației Japoneze de Fotbal, a declarat reporterilor că meciul retur din capitala nord-coreeană nu va avea loc. Confederația Asiatică de Fotbal (AFC) a declarat că meciul a fost anulat din cauza unor “circumstanțe neprevăzute.”
Meciul, anulat din cauza unei boli infecțioase din Japonia?
“Decizia, luată în consultare cu Fifa și cu părțile interesate relevante, vine după ce AFC a fost informată la 20 martie de către Federația de Fotbal [Republica Populară Democrată Coreeană] despre necesitatea de a muta meciul într-un loc neutru din cauza unor circumstanțe inevitabile”, se arată într-un comunicat făcut public vineri.
AFC nu a oferit un motiv pentru anulare și a declarat că va fi lăsată la latitudinea comitetelor Fifa relevante să decidă asupra viitorului meciului. Site-ul Nikkei Asia a precizat că meciul a fost mutat într-un loc neutru încă neanunțat, fără a fi precizată o dată pentru această partidă.
Agenția de știri Kyodo citează rapoarte ale presei nord-coreene despre o “boală infecțioasă malignă” în Japonia. Se cred că ar fi o referire la o formă potențial mortală a bolii streptococice de grup A, sindromul șocului toxic streptococic (STSS).
Experții din Japonia au declarat că cazurile de STSS vor continua să se răspândească, în timp ce oficialii se străduiesc să identifice cauza. Se așteaptă ca numărul de cazuri din 2024 să depășească numărul record de anul trecut, după ce prezența unor tulpini foarte virulente și infecțioase a fost confirmată în Japonia.
Meciul cu Japonia ar fi fost primul găzduit de Coreea de Nord din 2019
Luna trecută, un meci de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris între echipele feminine japoneză și nord-coreeană a fost mutat în ultimul moment de la Phenian la Jeddah, Arabia Saudită, după ce autoritățile japoneze din fotbal au invocat dificultăți în deplasarea în Coreea de Nord, care nu are relații diplomatice oficiale cu Japonia.
Meciul retur de calificare la Cupa Mondială ar fi fost primul eveniment sportiv internațional care ar fi avut loc în Coreea de Nord de dinainte de pandemia de coronavirus.
Regimul a răspuns la epidemie prin sigilarea granițelor și interzicerea turiștilor străini.
Coreea de Nord a găzduit ultima dată un meci internațional de fotbal masculin la Phenian în 2019, în timpul competiției de calificare pentru Cupa Mondială din 2022. Ulterior, țara s-a retras de la acea competiție, invocând preocupări legate de sănătate legate de pandemie.
Coreea de Nord este programată să găzduiască, de asemenea, meciuri de calificare la Cupa Mondială împotriva celorlalte două echipe din Grupa B, Siria și Myanmar, în luna iunie.

