Copilul de 13 ani acuzat de crimă, plasat sub supraveghere specială într-o unitate pentru evaluare. Va fi inclus în programe de consiliere și de reabilitare medicală
Suspectul de 13 ani acuzat că și-a ucis colegul a fost plasat sub supraveghere specială într-o unitate pentru evaluare. Astfel, minorul va fi monitorizat permanent și va fi inclus în programe de consiliere și de reabilitare medicală. El nu poate răspunde penal pentru că nu are 14 ani.
Atenție, la număul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare, neglijare a copilului.
A fost scandal duminică seară în comuna în care s-ar fi mutat băiatul de 13 ani, suspectat de crima infiorătoare din județul Timiș şi care, potrivit legii actuale din România, nu răspunde penal pentru fapta sa.
Peste o sută de localnici s-au strâns în fața casei bunicilor copilului, în care se presupune că acesta locuiește acum. Polițiștii și jandarmii au protejat casa, iar la fața locului a mers și primarul din localitate pentru a sta de vorbă cu oamenii.
Duminică seara, bunicii au spus că adolescentul ar fi plecat, iar sătenii şi primarul au intrat în locuinţă să verifice acest lucru. Nu l-au găsit pe copil, ci doar pe tatăl acestuia ascuns în pod de frica furiei localnicilor. Situația a fost discutată în şedinţa Consiliului local.
Minorul a fost extras duminică seară din casa bunicilor. Atât el cât și mama lui au ajuns într-o instituție subordonată a DGASPC-ului. Potrivit unor surse, încă de aseară minorul a început programul de evaluare a consumatorului de droguri.
Mama a început să colaboreze cu autoritățile după ce copilul a postat mesaje pe internet.
Copilul nu va intra în online la școală până nu se termină evaluările pentru consum de droguri.

