Copil de 9 ani, ucis de un capac de beton într-un imobil dezafectat din Limanu

5 June 2026, 08:20 (actualizat 5 June 2026, 08:22)

Tragedie într-o familie din localitatea Limanu, județul Constanța. Un copil de 9 ani a murit după ce a fost lovit de un capac din beton, într-un imobil dezafectat aflat în administrarea Gărzii de Coastă. Vă avertizăm, urmează informații și imagini cu impact emoțional.

Băiatul intrase în curtea clădirii, împrejmuită cu gard, împreună cu alți copii. Potrivit autorităților, cazul este cercetat de polițiști, care au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă.

Copilul era la cules de cireșe împreună cu alți copii, în curtea fostei unități, când s-a produs tragedia. O placă prefabricată din beton, folosită pentru acoperirea căminelor sau a gurilor de canalizare, grea de câteva sute de kilograme, a căzut peste el și l-a ucis.

„La locul solicitării s-au deplasat două ambulanțe, una de la SAJ și una SMURD. A fost aplicat protocolul de resuscitare, însă copilul a fost declarat decedat la sfârșitul protocolului”, a declarat Claudia Tătarici, purtător de cuvânt al Serviciului de Ambulanță Județean Constanța.

Reprezentanții Poliției spun că minorul a fost prins sub capacul unei canalizări din beton. Trupul copilului a fost transportat la morgă pentru efectuarea autopsiei. În cauză a fost deschis dosar penal pentru ucidere din culpă.

Comunitatea din Limanu, în stare de șoc

Întreaga comunitate este șocată de tragedie. Localnicii spun că băiatul mersese să culeagă cireșe și că, în zonă, copiii obișnuiau să se joace.

„A fost să culeagă cireșe, s-a urcat în copac, a sărit și a venit betonul peste copil”, a povestit o localnică.

La școala unde învăța copilul, vestea a produs o durere uriașă. Directoarea Școlii Gimnaziale din Limanu spune că băiatul era un copil liniștit și iubit de colegi.

„Era un copil cuminte. Copiii îi spuneau «bunicu’». El îi tempera, liniștea spiritele în clasă”, a declarat Gela Ivașcu, directoarea școlii.

Terenul și clădirea unde s-a petrecut tragedia sunt în administrarea Gărzii de Coastă. Reprezentanții instituției au transmis, într-un comunicat, că imobilul este dezafectat, zona este împrejmuită cu gard, iar accesul în incintă este restricționat.

Clădirea, veche de peste 40 de ani, a fost în trecut pichet de grăniceri, dar nu mai este folosită din anul 2001.

Băiatul care a murit mai avea patru frați.

Autoritățile reamintesc că la numărul unic 119 pot fi semnalate cazurile de abuz, violență asupra copiilor, dar și situațiile de neglijare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite