Controversa legată de Universitatea din Cahul a luat sfârșit: Va deveni parte a Universității Tehnice a Moldovei
Universitatea din Cahul va deveni parte a Universităţii Tehnice din Moldova. La acest consens au ajuns Ministerul Educaţiei şi profesorii din sudul Republicii Moldova, la finalul anului 2025, potrivit TVR Moldova. Mai exact, instituţia va avea statut de centru universitar, iar administraţia va continua să activeze în componenţa UTM.
Ministrul Educaţiei şi rectorul UTM au avut în decembrie 2025 o discuţie cu profesorii, societatea civilă şi autorităţile publice locale din Cahul.
ION GHELEȚCHI prorector, Universitatea de Stat “Bogdan Petriceicu Haşdeu” din Cahul: Nouă ni se ia gândirea noastră ca să înţelegem corect. Este foarte bine ce se propune aici, eu vreau ca ceea ce au spus dlor, şi domnul ministru, şi domnul rector, să se facă măcar în proporţie de 60 la sută. Cu 40 de milioane de lei, o să fim o oază aici, de ştiinţe la sudul RM, dar probleme oricum o să avem foarte multe.
IRINA TODOS rector, Universitatea de Stat “Bogdan Petriceicu Haşdeu” din Cahul: Evident că este o decizie care nu bucură pe toţi, nu toată lumea este de acord cu această opţiune, dar s-a convenit ca, în hotărâre de Guvern, să fie menţinute elemente ce ţin de autotenticitatea universitară. Nu putem pune la îndoială experienţa UTM, totuşi, analizând ratingul international, este a 50-a universitate din lume.
NICOLAE DANDIȘ primarul municipiului Cahul: În momentul în care se pare că este luată o decizie, evident că este important să avem discuţii punctuale cu cei care vor conduce Universitatea Tehnică. Înţeleg că şi UTM este într-un proces de realegere a rectorului.
Potrivit autorilor iniţiativei, fuzionarea este necesară pentru ca sudul Republicii Moldova să aibă un centru universitar puternic.
Mai multe despre acest subiect, pe tvrmoldova.md.

