Constanţa: Procedura de reorganizare a Damen Mangalia a eşuat, şantierul naval urmând să intre în faliment, anunţă BNS

25 March 2026, 13:16

Planul de reorganizare a Şantierului Naval Mangalia nu a fost aprobat de compania Damen Shipyards, miercuri, în cadrul Adunării Generale a Creditorilor, societatea urmând să intre în faliment, a informat Blocul Naţional Sindical (BNS).

“Referitor la situaţia gravă a angajaţilor de la Şantierul Naval Mangalia, care nu şi-au primit drepturile salariale de peste 3 luni, vă aducem la cunoştinţă următoarele: În cadrul Adunării Generale a Creditorilor desfăşurate astăzi, compania Damen Shipyards nu a aprobat planul de reorganizare al societăţii. În aceste condiţii, procedura de reorganizare a eşuat, urmând a fi deschisă procedura de faliment. Intrarea în faliment presupune inventarierea şi valorificarea forţată a activelor companiei, în vederea acoperirii datoriilor către creditori”, a anunţat BNS.

Potrivit sindicaliştilor, consecinţele acestei decizii sunt extrem de grave pentru angajaţi pentru că, odată cu radierea societăţii, contractele individuale de muncă ale salariaţilor vor înceta, iar aceştia îşi vor pierde locurile de muncă.

“Această situaţie generează un impact social major la nivel local şi necesită o atenţie urgentă a statului român, în vederea identificării unor soluţii pentru protejarea angajaţilor afectaţi”, a mai transmis BNS.

Pe de altă parte, Damen Holding a transmis, tot miercuri, că nu poate susţine planul de reorganizare a şantierului naval, în condiţiile în care acesta nu îndeplineşte o serie de criterii.

“Damen Holding a realizat o analiză detaliată a planului de reorganizare propus de administratorul judiciar al companiei care operează şantierul naval Mangalia. Această evaluare atentă arată că planul propus exclude în totalitate rambursarea investiţiilor semnificative şi a împrumuturilor acordate de Damen Holding şantierului, atât în prezent, cât şi în viitor, ceea ce creează un dezechilibru major şi generează prejudicii substanţiale pentru Damen. Este important de menţionat că Damen nu va lua decizii care să afecteze interesele sale legitime sau pe cele ale angajaţilor, partenerilor şi celorlalte părţi implicate. Deşi compania rămâne angajată să sprijine viitorul şi posibila continuare a activităţii şantierului naval Mangalia (…). Din păcate, în forma actuală, planul de reorganizare nu îndeplineşte aceste criterii, motiv pentru care Damen nu îl poate susţine”, se arată în comunicatul transmis de compania Damen Holding, cu menţiunea că reprezentanţii acesteia sunt disponibili “să colaboreze cu toate părţile interesate pentru a identifica şi analiza soluţii alternative”.

Câteva sute de angajaţi ai Şantierului Naval Damen Mangalia au declanşat, în mod repetat, în acest an, proteste în faţa sediului administrativ, nemulţumiţi că nu şi-au primit salariile de peste trei luni.

Şantierul Naval Damen Mangalia este în insolvenţă din iunie 2024, iar din cauza lipsei comenzilor situaţia a devenit critică.

Administratorul judiciar al companiei, Casa de Insolvenţă Transilvania (CITR), anunţa, recent, că Damen Shipyards Mangalia intră în cursa pentru un investitor strategic, iar un plan de reorganizare a fost depus către judecătorul sindic.

La şantierul de la Mangalia, statul român este acţionar majoritar cu 51%, iar compania olandeză Damen are 49% din acţiuni.

În anul 2023, grupul Damen a anunţat că a emis notificarea de reziliere a acordului de asociere încheiat în 2018 între Damen Holding BV şi statul român pentru că, “prin adoptarea Legii nr. 187/2023 a fost anulat cadrul juridic în baza căruia funcţiona asocierea dintre statul român şi Damen în ceea ce priveşte Şantierul Mangalia”, între părţi existând un litigiu arbitral internaţional. Ulterior, Damen Holding a cerut insolvenţa Damen Shipyards Mangalia, Tribunalul Constanţa deschizând, pe 19 iunie 2024, procedura respectivă.

În 2018, Damen a investit la Şantierul Naval Mangalia, achiziţionând pachetul majoritar de acţiuni de la compania coreeană Daewoo, acceptând apoi să cesioneze statului român 2% din acţiuni pentru a deveni acţionar majoritar, cu 51%, cu condiţia ca partenerul olandez să aibă controlul operaţional şi managerial al şantierului.

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite