Consorţiu între spitale, pentru acces mai rapid la tratamente. Şase spitale unite la Oradea, rezultate de excepţie

30 January 2026, 19:01 (actualizat 31 January 2026, 00:03)

Spitalele vor primi mai mulţi bani pentru cazurile tratate, ca să-şi poată acoperi cheltuielile. Cele mai performante vor primi o finanţare şi mai bună, anunţă ministrul Sănătăţii. Fonduri în plus vor fi şi pentru cele care se vor uni în consorţii. Pacienţii vor avea astfel acces mai rapid la servicii de calitate, fără a apela la relaţii, spune managerul de la Universitar. Cel mai mare spital de urgenţă din ţară a început deja discuţiile pentru un consorţiu cu spitalele din Buzău. Au şi un exemplu de mare succes, la Oradea.

În 2010, Primăria din Oradea a preluat de la Ministerul Sănătăţii Spitalul Municipal, Maternitatea, Spitalul de Pneumologie, pe cel de Boli Infecţioase şi Spitalul de Psihiatrie. Consiliul Judeţean a preluat Spitalul Judeţean, care a ajuns în final tot la Primărie. Pentru eficientizare, autoritatea locală le-a grupat iniţial în două entităţi: Spitalul Judeţean şi cel Municipal. Din 2023, s-au unit, au o singură administraţie şi rezultate de excepţie.

Dr. Gheorghe Carp, manager Spitalul Clinic Județean de Urgență Oradea: Nimeni n-a fost dat afară. Au putut să fie redistribuiţi. Trebuie să ştii de la început unde vrei să ajungi.

În câţiva ani, cele şase spitale unite au făcut progrese, inclusiv financiare. Achiziţia de medicamente şi materiale e centralizată şi preţurile obţinute sunt mai mici. Cu fonduri europene, de la minister şi de la municipalitate, au fost modernizate, eficientizate energetic şi dotate cu tehnologii de top. Au adus şi specialităţi de vârf, precum neuroradiologia intervenţională şi nu numai, iar condiţiile oferite au convins medici din străinătate să vină la Oradea.

Dr. Gheorghe Carp, manager Spitalul Clinic Județean de Urgență Oradea: Cele 6 spitale în momentul de faţă au un singur laborator, cu o eficienţă ieşită din comun, pentru că este primul laborator robotizat din sectorul public din România care deserveşte toate spitalele din componenţa Spitalului Judeţean. Costul analizelor a scăzut cu 30 la sută, timpul de eliberare a rezultatelor s-a scurtat cu 75 la sută.

Următorul pas va fi un consorţiu cu celelalte spitale din judeţ.

Şi spitalele buzoiene s-ar putea uni. Managerul spitalului Universitar din Bucureşti a discutat deja ideea la Buzău. Cel mai mare spital de urgenţă din ţară ar vrea să formeze consorţii cu toate spitalele judeţene din jurul Capitalei, de la care preia foarte mulţi bolnavi. Astfel s-ar forma circuite clare, iar pacienţii ar avea acces rapid la îngrijiri de calitate, fără intervenţii personale.

Diana Brâncuș, jurnalist senior TVR: Pacientul dintr-un spital din ţară, care are nevoie de o procedură de top posibilă în Capitală, în spitalul din consorţiu, ar urma să fie trimis în Bucureşti pentru intervenţie. Apoi ar ajunge înapoi, în judeţul său, pentru a continua recuperarea. Astfel, şi alţi bolnavi ar putea beneficia mai repede de tratamentele salvatoare.

Prof. dr. Cătălin Cîrstoiu, manager, Spitalul Universitar de Urgență București: Protocoalele noastre vor deveni obligatorii pentru aceste spitale judeţene. Îi aducem la acelaşi nivel la care suntem noi. Un backup pentru problemele medicale pe care le au, generate de infrastructură sau de lipsa oamenilor. Va deveni mult mai atractiv pentru oamenii tineri care termină o specialitate și n-au loc de muncă.

Autorităţile din Sănătate vor să le ofere bani mai mulţi spitalelor care formează consorţii. Si se adaptează nevoilor. Şi reclasificarea spitalelor va ţine cont tot de performanţă, de calitate şi de serviciile  oferite.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Scopul este de a nu mai plimba pacienţii inutil între spitale, de a uniformiza tipul de servicii medicale pe care le oferă, pe de o parte, şi pe de altă parte să ştim pe ce ne bazăm.

Ministrul Sănătăţii spune că toate spitalele vor primi bani mai mulţi pentru a putea face faţă cheltuielilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă