„Consiliul pentru Pace” a lui Donald Trump. Kosovo se alătură, Norvegia spune pas

21 January 2026, 13:33 (actualizat 21 January 2026, 14:57)

Kosovo a anunțat miercuri că a acceptat invitația președintelui american Donald Trump de a se alătura noului „Consiliu pentru Pace”, președinta Vjosa Osmani declarând că țara sa este „ferm aliatul Americii”. În schimb, Norvegia a transmis că nu va participa la inițiativa propusă de liderul de la Casa Albă și nici la ceremonia de semnare de la Davos, invocând necesitatea ca un astfel de demers să se încadreze în structurile multilaterale existente, precum ONU.

Casa Albă a anunțat, zilele trecute că, în virtutea planului de încheiere a războiului din Gaza susținut de Washington, va fi format un Consiliu pentru Pace prezidat de Donald Trump.

Începând de weekendul trecut, mai multe țări au început să dezvăluie că au primit invitații de participare, între care Franța, Germania și Canada. Dar invitațiile se extind mult dincolo de aliații tradiționali ai SUA, Kremlinul precizând luni că președintele rus Vladimir Putin a fost invitat ‘să se alăture componenței Consiliului pentru Pace’.

Kosovo a anunţat miercuri că a acceptat invitaţia preşedintelui american Donald Trump de a se alătura Consiliului pentru Pace, relatează Reuters.

“Sunt profund onorat de invitaţia personală a preşedintelui de a reprezenta Republica Kosovo în calitate de membru fondator al Consiliului pentru Pace, stând umăr la umăr cu Statele Unite în căutarea unei lumi mai sigure”, a scris preşedinta kosovară Vjosa Osmani pe platforma X.

“America a contribuit la aducerea păcii în Kosovo. Astăzi, Kosovo este ferm aliatul Americii, gata să ajute la continuarea acestei păci”, a spus Osmani.

Kosovo, o ţară din Balcani cu populaţie de 1,6 milioane de locuitori, este un aliat apropiat al Statelor Unite, care au susţinut independenţa sa faţă de Serbia în 2008, scrie Reuters. 

Norvegia nu se va alătura dispoziţiilor propuse prin intermediul Consiliului pentru Pace

Norvegia, ale cărei relaţii cu preşedintele american Donald Trump s-au deteriorat semnificativ, liderul de la Casa Albă fiind iritat că nu a primit premiul Nobel pentru Pace, nu va participa la “Consiliul pentru Pace” propus de acesta, a anunţat miercuri guvernul de la Oslo, potrivit AFP.

“Propunerea americană ridică o serie de întrebări care necesită un dialog mai aprofundat cu Statele Unite”, a explicat într-un mesaj transmis agenţiei de presă franceze secretarul de stat, Kristoffer Thoner, pe lângă guvernul premierului Jonas Gahr Store.

“Norvegia nu se va alătura prin urmare dispoziţiilor propuse prin intermediul Consiliului pentru Pace şi nu va participa la ceremonia semnării acestuia la Davos”, a adăugat responsabilul norvegian.

Norvegia este un apărător fervent al multilateralismului, în special în cadrul structurilor ONU, şi intervine frecvent în calitate de mediator în conflicte.

“Pentru Norvegia este important ca această propunere să se înscrie în structurile existente precum Naţiunile Unite şi în angajamentele noastre internaţionale”, a precizat Thoner.

Responsabilul norvegian a subliniat că ţara sa “împărtăşeşte obiectivul preşedintelui Trump privind instaurarea unei păci durabile în Ucraina, în Gaza şi în alte situaţii. Norvegia îşi va continua cooperarea strânsă cu SUA şi alţi parteneri în favoarea păcii”.

Decizia autorităţilor de la Oslo intervine în timp ce Donald Trump a declarat, într-un mesaj făcut public luni, că nu se mai simte obligat să se gândească “doar la pace” pentru că nu a obţinut Premiul Nobel.

_________________

Franța ‘nu poate accepta’ în această etapă, a indicat luni seară ministrul francez de externe Jean-Noel Barrot, în timp ce guvernul german a exprimat necesitatea de a se ‘coordona’ cu partenerii săi.

Ca răspuns la refuzul Parisului, Trump a amenințat luni seară că va impune tarife de 200% pentru vinurile și șampania franceze.

Printre celelalte țări care au anunțat că liderii lor au primit invitație se numără Albania, Argentina, Brazilia, Egipt, Grecia, India, Iordania, Israel, Italia, Paraguay, Polonia, România, Slovenia, Turcia, Ungaria.

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a fost, de asemenea, invitată și își rezervă răspunsul, a declarat luni un purtător de cuvânt la Bruxelles.

Regele Marocului se va alătura consiliului în calitate de ‘membru fondator’, conform diplomației marocane.

Conform cartei Consiliului pentru Pace, aceasta ar trebui ‘să intre în vigoare’ după ce doar trei state o vor fi semnat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite