Consiliul de Securitate votează joi asupra cererii palestiniene de aderare la ONU
Consiliul de Securitate al ONU se va pronunţa joi asupra cererii palestinienilor de a deveni stat membru cu drepturi depline al Naţiunilor Unite, au declarat marţi seară pentru AFP mai multe surse diplomatice.
În septembrie 2011, preşedintele Autorităţii Palestiniene, Mahmoud Abbas, a lansat procedura solicitând “aderarea statului Palestina la ONU”, care nu a fost niciodată finalizată. Palestinienii au obţinut în cele din urmă în noiembrie 2012 statutul de “stat observator nemembru”, scrie Agerpres.
Evidenţiind ofensiva israeliană din Fâşia Gaza, la începutul lui aprilie ei au relansat cererea de aderare într-o scrisoare adresată Consiliului de Securitate, care a iniţiat procesul de examinare.
“Este un moment istoric“, a comentat ambasadorul palestinian la ONU, Riyad Mansour. Chiar dacă succesul este mai mult decât puţin probabil.
Pentru o reuşită ar fi nevoie mai întâi de o recomandare pozitivă din partea Consiliului de Securitate (cel puţin 9 voturi pentru, fără veto din partea unui membru permanent), apoi de o majoritate de două treimi de voturi în Adunarea Generală.
Dar observatorii se îndoiesc că iniţiativa va trece de etapa Consiliului, având în vedere poziţia SUA, care s-au opus deja în 2011.
Statele Unite consideră că ONU nu este locul pentru recunoaşterea unui stat palestinian, care în opinia lor ar trebui să fie rezultatul unui acord între Israel şi palestinieni.

