Congresul AUR, la Alba Iulia – George Simion reales la conducerea partidului

30 November 2025, 16:52 (actualizat 30 November 2025, 20:42)

Congresul Naţional al Alianţei pentru Unirea Românilor (AUR) se desfăşoară duminică după-amiază într-o sală de evenimente din apropierea municipiului Alba Iulia.

ACTUALIZARE George Simion a fost reales președintele al Alianței pentru Unitatea Românilor, pentru încă patru ani. Votul a avut loc la congresul desfășurat la Alba Iulia. Tot astăzi, tot prin vot electronic, au fost aleși cei 14 vicepreședinți și șeful Consiliului Național de Conducere, senatorul Petrișor Peiu.

Preşedintele AUR, George Simion, a fost singurul candidat, pentru un nou mandat, la şefia acestui partid.

În deschiderea lucrărilor congresului, preşedintele CNC al AUR, Petrişor Peiu, a invitat pe scenă doi preoţi să binecuvânteze evenimentul.

Biroul Naţional de Conducere al AUR a decis convocarea Congresului Naţional al partidului pe 30 noiembrie, la Alba Iulia.

În urma procesului intern de vot desfăşurat în perioada 24 – 27 noiembrie, prin intermediul platformei electronice a partidului, Petrişor Peiu a fost ales preşedinte al Consiliului Naţional de Conducere (CNC) al AUR, iar ca vicepreşedinţi Adrian Axinia, Răzvan Biro, Ramona Bruynseels, Mihai Enache, Andrei Guşă, Ramona Lovin, Mugur Mihăescu, Dumitrina Mitrea, Sorin Muncaciu, Valeriu Munteanu, Gianina Şerban, Dan Tanasă, Georgiana Teodorescu şi Nicolae Vlahu.

AUR a fost lansată în 2019, de Ziua Naţională, la Alba Iulia, fiind iniţiată de mişcarea politică “România Mare în Europa”, constituită în urma campaniei de la alegerile europarlamentare a lui George Simion.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite