Congres pentru Inteligența Artificială la Paris. Evoluțiile spectaculoase în domeniu pun lumea pe gânduri

11 February 2025, 11:12

Inteligența artificială sperie și fascinează în egală măsură. Evoluțiile spectaculoase în domeniu pun lumea pe gânduri în legătură cu felul cum va arăta lumea cu o astfel de formă creată de om. Pentru aceasta e nevoie de reglementări și crearea unui buton de panică ce urmează să fie folosit în situații extreme. La Paris a început Congresul pentru Inteligența Artificială. Amănunte are Lucian Pîrvoiu în rubrica “Europa printre rânduri”.

La Paris a început summit-ul acțiunii pentru inteligența artificială. Este un fel de jocurile olimpice din vara trecută de la Paris, numai că pe tehnologie și, evident politică. Sunt așteptați aproximativ 80 de lideri care vor fi primiți de președintele Emmanuel Macron. Franța joacă o carte importantă în domeniu, în contextul în care Uniunea Europeană e în urmă rău de tot față de Statele Unite și China în domeniul Inteligenței Artificiale. Aceasta din urmă a produs surprindere și îngrijorare cu Deep Seek, inteligența open source care se spune că a depășit toate standardele actuale în domeniu. Toată aceasta inteligență artificială are nevoie de resure imense de energie, or Franța pune la bătaie toate cele 56 reactoare nucleare pe care le are în funcțiune pentru a-și face loc pe această piață. De ce e important summiul AI?

Știți imaginile acelea care au invadat internetul, cu ciobănași care duc oile la păscut, dar nu îi apreciază nimeni, meșteri care făuresc sculpturi fanteziste fără ca nimeni să le dea like sau văduve care plâng cu un tort în mână că nu au pe nimeni, iar unii semeni de-ai noștri pică în admirație față de aceste personaje fantasmagorice? Ei bine, toate astea sunt plăsmuiri ale Inteligenței Artificiale care vă manipulează și încartiruiesc pentru a face pe placul Federației Ruse atunci când votați. De accea e important ca oamenii politici responsabili să intervină de urgență și să pună capăt acestor forme de manipulare a minților slabe sau neantrenate la detectarea inteligenței artificiale.

Polonia avertizează să nu se repete o nouă Yalta

„La matinale europeenne” notează un avertisment al ministrului polonez de externe, Radoslaw Sikorski, care a spus că trebuie evitat în ceea ce urmează a fi negocierile de pace în Ucraina o nouă Yalta și ca Donald Trump nu trebuie sa facă pace cu forța și să recompenseze agresorul pentru agresiune. Asta mai cu seamă că Ucraina își dorește o pace justă, pentru care, așa cum a anunțat președintele Zelenski, este gata să pună la bătaie metalele rare pe care le are Ucraina pentru a fi exploatate de americani. Practic, Zelenski a dibuit natura tranzacțională a președintelui american care, de când s-a întors la Casa albă, repetă compulsiv sintagma: “Let s make a deal!”.

Rușii vor să pună mâna pe portul Salonic

Doi foști amirali NATO anunță ceea ce vedem și noi cu ochiul liber, fără a înțelege prea bine de ce se întâmplă. După ce portul Pireus, cel mai mare port al Greciei a fost practic preluat de China, acum se bate pentru al doilea ca mărime, portul Salonic, un miliardar rus. Amiralii respectivi spun că astfel de preluări constituie o amenințare de securitate, mai ales într-o țară membră NATO. Și atunci înțelegem de ce e fundamental ca România să rămână sigură din acest punct de vedere și să nu fie infestată de atacurile hibride ruse.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite