Conflictul sângeros de la Craiova | Legea parului, slăbiciune a autorității statului
Conflictul sângeros de la Craiova arată că autoritățile nu reușesc să țină sub monitorizare grupările cu potențial violent. Si nici să prevină astfel de încăierări care pun în pericol comunități întregi. Este concluzia experților consultați de Știrile TVR, care au analizat modul în care a escaladat situația ce s-a încheiat cu lupta de stradă de ieri. Iar măsurile impuse abia acum sunt tardive, spun aceștia.
Conflictele dintre cele două familii, Remus și Banu, care s-au măcelarit în Craiova au început de la un scandal în trafic de acum două luni, când un membru al clanului Remus a fost atacat și rănit de bărbatul care a fost ucis în încăierarea de sâmbătă, potrivit unor surse judiciare. S-au adăugat și neonorarea unei promisiuni legată de o căsătorie între doi tineri, dar și alte violențe comise din răzbunare, susțin sursele citate. Așadar o situație care putea fi monitorizată și prevenită, spun experții consultați de Știrile TVR.
Prin telefon ALIN BANU – Director Executiv Platforma Civica Aresel Aceste subculturi să spunem care au propriul ecosistem și care funcționează în societate și nu doar în cea românească. Și atunci legea principală e cea a parului si cuțitului. Genul acesta de situație am mai văzut și în trecut cum efectiv statul, prin instituțiile sale, nu reușește să intervină și să intervină pentru că la Craiova e un conflict mai vechi.
CĂTĂLIN ŢONE – fost şef de Inspectorat de Poliţie Judeteană Clar au existat confruntări și tensiuni între aceste clanuri. Există și situații în care aceste conflicte sunt și spontane, dar dacă vorbim de un număr mare de persoane la scandal, deplasare, urmărire aici nu e vorba de spontaneitate. Eu cred că România trebuie să ia în calcul pe viitor formarea unor structuri în orașe mari precum Craiova specializate pe grupări violente care să se ocupe numai de această problemă pentru că o dată focalizată problema incidentele se pot preveni.
Acest sistem este aplicat la Serviciul Grupări Violente din Capitală. Dar sindicaliștii din poliție spun că lipsa eficientei în prevenirea conflictelor dintre interlopi are, în multe zone din țară, cauze multiple.
COSMIN ANDREICA – preşedintele sindicatului Europol În rândul polițiștilor există o frustare privind scăderea autorității Poliției Române care are mai multe cauze. În primul rând vorbim de anchete în derulare care trenează foarte mult, iar soluțiile se lasă așteptate. O faptă de asemenea nivel dacă nu va fi documentată și dacă nu vom avea condamnări foarte repede e clar că mesajul subliminal e acela că poți face ce vrei.
O altă nemulțumire a polițiștilor este că numărul mare de dosare nu le permite să fie eficienți pe stradă. Astfel culegerea de informații și documentarea unor grupări precum cele care s-au confruntat ieri în Craiova se fac în mod deficitar.

