Conductă de gaze avariată pe o stradă din Vâlcea. A fost emis un mesaj Ro-Alert

Avarie. Pompieri/Foto: ISU Vâlcea
3 July 2024, 12:24 (actualizat 3 July 2024, 12:35)

Un mesaj Ro-Alert a fost emis miercuri pe o stradă din municipiul Râmnicu Vâlcea după ce o conductă de gaz a fost avariată, mai multe de persoane care se aflau în zonă fiind evacuate de urgenţă, au informat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea.

“Forţele ISU ajunse la faţa locului au constatat că sunt pierderi însemnate de gaze din conducta avariată. A fost anunţat de urgenţă Distrigaz. Echipajele operative au balizat zona şi au realizat un perimetru de siguranţă, după care s-au luat toate măsurile necesare pentru protecţia populaţiei din zona respectivă. La ora 11:22 a fost emis mesaj RO-Alert pentru informare şi protejarea populaţiei din zona evenimentului. Pentru a fi în afara oricărui pericol, pompierii militari au evacuat 20 de persoane aflate în zona evenimentului”, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea, Sorin Albinaru.

Reprezentantul ISU Vâlcea a precizat că, la scurt timp de la sosirea echipajelor de pompieri, conducta de gaz a fost oprită, pentru siguranţă, până la remedierea totală a avariei zona urmând să fie monitorizată de către echipajul CBRN care a fost trimis la faţa locului pentru a efectua măsurători.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă