Comunitatea internațională, optimism moderat în legătură cu Siria. Arabia Saudită: Noile autorități de la Damasc nu vor mai fi o amenințare pentru statele din regiune
Miniștrii de Externe occidentali s-au întâlnit cu omologul lor sirian la Riad, în Arabia Saudită, în prima asemenea reuniune de la căderea regimului lui Bashar al-Assad. Este cel mai recent pas dintr-un val de optimism moderat al comunității internaționale privind Siria, după ce la Damasc au mers pentru discuții directe, la nivel înalt numeroși oficiali europeni, un demers fără precedent în timpul regimului Assad.
Arabia Saudită vrea să fie mediatorul principal dintre Occident și Siria, țară aflată recent sub influența marelui rival, Iranul. Riadul afirmă că noile autorități de la Damasc nu vor mai fi o amenințare pentru statele din regiune.
Prințul Faisal bin Farhan Al-Saud, Ministrul de Externe al Arabiei Saudite: Participanții au apreciat pașii pozitivi ai noii administrații siriene în prezervarea instituțiilor statului, adoptarea unui dialog intern cu alte părți, angajamentul său pentru combaterea terorismului și inițierea unor demersuri politice care include diverse segmente ale poporului sirian frate, pentru stabilitatea Siriei și a integrității sale teritoriale.
În două săptămâni, miniștrii de Externe din Uniunea Europeană vor discuta ridicarea anumitor sancțiuni impuse până acum Siriei.
Kaja Kallas, șefa politicii externe a UE: Pornim bineînțeles de la sancțiunile care împiedică reconstrucția țării: accesul la serviciile bancare, de exemplu. Dar trebuie respectate condiții; dacă vedem că lucrurile merg într-o direcție bună, suntem gata să facem următorii pași. Dar trebuie să avem și un plan de rezervă, dacă lucrurile nu merg în direcția bună, pe care să ne putem baza.
Reunită în decembrie în Iordania, comunitatea internaţională a definit condiţiile pentru a dialoga cu noii lideri sirieni, în special respectarea minorităţilor şi a drepturilor femeilor, precum şi lupta împotriva grupării Stat Islamic.
Occidentul este în continuare prudent: gruparea care a preluat puterea la Damasc este provenită din facțiuni teroriste și în interiorul său, în poziții cheie, sunt jihadiști ultraradicali.

