Comisia Europeană, despre retragerea parțială a trupelor SUA din România: Blocul comunitar să-și crească cheltuielile de apărare

Militari americani / foto: Pixabay
Militari americani / foto: Pixabay
31 October 2025, 15:54

Comisia Europeană a estimat vineri că decizia Statelor Unite de a-și retrage parțial trupele de la baza Mihail Kogălniceanu din România demonstrează necesitatea ca blocul comunitar să-și crească cheltuielile de apărare, transmite agenția EFE.

Contăm pe Statele Unite ca pe un aliat solid în sprijinirea eforturilor noastre, dar acest lucru arată de asemenea încă o dată necesitatea și determinarea noastră de a crește cheltuielile pentru apărare și pentru propria noastră securitate‘, a spus o purtătoare de cuvânt a Comisiei Europene, Anitta Hipper, la conferința de presă zilnică a acestei instituții, potrivit Agerpres.

Anunțată inițial marți noapte de publicația ucraineană Kyiv Post, această retragere parțială a trupelor americane din România va consta în neefectuarea rotației unei brigăzi.

Ministrul Apărării Naționale, Ionuț Moșteanu, a declarat miercuri că efectivele americane rămân neschimbate la bazele de la Deveselu și Câmpia Turzii, singura modificare urmând a se produce la baza de la Mihail Kogălniceanu, unde nu va mai fi dislocată o brigadă rotațională.

Pentagonul a confirmat, la rândul său, că nu va mai fi efectuată rotația Brigăzii a 2-a Infanterie din Divizia 101 Aeropurtată, dar a asigurat că procesul de reducere a forțelor sale militare în Europa ‘nu este o retragere’, nici vreun semnal al diminuării angajamentului SUA față de NATO.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite