Comisarul European pentru Extindere: Republica Moldova va deveni independentă energetic până în 2027
Comisarul European pentru Extindere și Politica Europeană de Vecinătate, Marta Kos, a vorbit, la Strasbourg, despre sprijinul financiar al Uniunii Europene pentru Republica Moldova, referindu-se la pachetul de ajutor de 1,9 miliarde de euro, impactul alegerilor parlamentare din toamnă și evoluția negocierilor de aderare la UE, relatează tvrmoldova.md.
Kos a subliniat importanța pachetului de ajutor de 1,9 miliarde de euro oferit Republicii Moldova, echivalentul a peste 10% din PIB-ul țării.
„Dacă planul este bine implementat, inclusiv toate reformele, estimăm că economia Republicii Moldova se va dubla până la sfârșitul acestui deceniu. Deci aceasta va pune Moldova într-o poziție economică mult mai puternică”, a declarat oficialul european.
Comisarul a precizat că autoritățile moldovenești trebuie să prezinte o agendă clară de reforme, iar fondurile vor fi alocate în tranșe semestriale.
„Pentru fiecare nouă plată, Moldova va trebui să implementeze reformele din agendă pas cu pas. Și noi vom urmări ce a fost facut și ce nu, bazându-ne pe această agendă de reforme. Banii se vor oferi de două ori pe an”, a adăugat Kos, menționând că, în cazul întârzierilor în implementarea reformelor, Republica Moldova va primi un termen suplimentar pentru îndeplinirea acestora.
Marta Kos a mai subliniat că alegerile parlamentare din toamnă vor fi cruciale pentru continuarea reformelor necesare și pentru susținerea integrării Republicii Moldova în Uniunea Europeană.
„Rezultatul alegerilor parlamentare va fi esențial pentru a menține calea de reformă necesară pentru a susține pachetul financiar și integrarea în UE”, a declarat comisarul.
Kos a mai subliniat importanța unei monitorizări mai bune a rețelelor sociale și a reacțiilor imediate la provocările externe.
„Vă vom ajuta și noi, iar aceasta este o parte a unei campanii de comunicare foarte importantă pe care o vom face în Moldova, pentru a explica oamenilor beneficiile extinderii”, a adăugat ea.
Comisarul european a afirmat că procesul de aderare al Republicii Moldova la Uniunea Europeană avansează cu o viteză record.
„Pentru Moldova, doar la Bruxelles, lucrează în jur de 1000 de oameni. Așadar, în curând vom putea deschide câteva clustere. Facem deja analize pe clusterul doi, piața internă, și pe clusterul șase, relațiile externe. Acest lucru se va face până la sfârșitul lunii martie, așa că totul merge bine”, a spus Marta Kos.
Oficialul a lăudat determinarea Republicii Moldova de a implementa reformele necesare, chiar și în fața unor provocări externe dificile.
„Dacă Moldova va fi un “student” la fel de bun ca acum, ar putea continua la fel și în a doua jumătate a anului.”, a declarat Kos.
Kos a subliniat că, în următorii doi ani, Uniunea Europeană va sprijini Republica Moldova pentru a deveni complet independentă din punct de vedere energetic.
„În următorii doi ani, vom putea face ca sectorul dvs. energetic să devină complet independent. Rusia nu va mai putea să vă șantajeze”, a afirmat comisarul european.
Marta Kos a anunțat că intenționează să viziteze Republica Moldova de trei ori înainte de alegerile parlamentare din toamnă, pentru a continua dialogul și sprijinul pentru implementarea reformelor și integrarea europeană.
Marta Kos a efectuat prima sa vizită în Republica Moldova pe 4 februarie 2025, la scurt timp după ce Comisia Europeană a aprobat un pachet de asistență de urgență de 30 de milioane de euro pentru Republica Moldova.

