Cod galben de ninsori în sudul țării până seara. Vântul puternic spulberă zăpada. Spre stațiunea Rânca mai pot urca doar mașinile 4×4
Jumătatea de sud a țării este sub cod galben de ninsori, viscol și polei până diseară la ora 20.00.
A nins și noaptea trecută, iar vântul, care atinge și 70 de km pe oră, spulberă zăpada.
De la ora 8 dimineaţa, la ieşirea din Novaci spre Rânca traficul este restricţionat. Spre staţiune mai pot urcă doar maşinile 4×4 şi cele echipate cu lanţuri antiderapante.
Până în seara de Crăciun, stratul de omăt ar putea ajunge la 30 de centimetri, potrivit meteorologilor.

