Cod galben de caniculă pentru luni în sud-estul Olteniei, în sudul şi în estul Munteniei şi în sud-vestul Dobrogei

3 August 2025, 11:40 (actualizat 4 August 2025, 12:23)

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, duminică, un Cod galben de caniculă şi disconfort termic ridicat pentru anumite zone din Oltenia, Muntenia şi Dobrogea, valabil luni, în intervalul orar 12:00 – 21:00.

Luni, în sud-estul Olteniei, în sudul şi în estul Munteniei, precum şi în sud-vestul Dobrogei va fi caniculă şi disconfort termic ridicată.

Conform meteorologilor, indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime vor fi de 35-36 de grade.

Cod galben de caniculă duminică în Mehedinţi, Dolj, Olt şi Teleorman

De asemenea, Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis și un Cod galben de caniculă şi disconfort termic ridicat pentru judeţele Mehedinţi, Dolj, Olt şi Teleorman, valabil duminică, în intervalul orar 12:00 – 21:00.

Potrivit meteorologilor, duminică, în judeţele Mehedinţi, Dolj, Olt şi Teleorman va fi caniculă şi disconfort termic ridicat.

ANM menţionează că până la mijlocul săptămânii, local va fi caniculă şi disconfort termic ridicat în sudul şi în sud-estul ţării. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite