CNSLR Frăţia cere Avocatului Poporului să sesizeze CCR în privinţa zilei de concediu medical neplătite
CNSLR Frăția solicită Avocatului Poporului să sesizeze Curtea Constituțională privind neconstituționalitatea prevederii din OUG nr. 91/2025 care introduce, indirect, o zi de concediu medical neplătită. Sindicaliștii susțin că măsura încalcă drepturi fundamentale, nu este justificată de o urgență reală și poate afecta sănătatea lucrătorilor, încurajând prezentarea la muncă în stare de boală.
Sindicaliștii susțin că articolul II alineatul (1) din ordonanță reintroduce „ziua de carență” și încalcă drepturi fundamentale ale lucrătorilor români, prin suprimarea plății pentru prima zi de concediu medical, indiferent de cauza medicală sau de stagiul de cotizare. Măsura ar urma să se aplice în perioada 1 februarie 2026 – 31 decembrie 2027, notează Agerpres.
Potrivit CNSLR Frăția, prevederea stabilește că indemnizațiile pentru concediul medical se calculează prin diminuarea cu o zi, iar plata este suportată de angajator din a doua până în a șasea zi, respectiv din Fondul Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate începând cu ziua următoare. În cazul indemnizațiilor suportate integral din fondul de stat, plata începe abia din a doua zi.
Confederația avertizează că efectul juridic al acestei reglementări este eliminarea indemnizației pentru prima zi de boală, ceea ce poate avea consecințe directe asupra sănătății angajaților. „Măsura reclamă o intervenție promptă a Avocatului Poporului pentru a preveni efecte ireversibile asupra sănătății lucrătorilor”, se arată în sesizarea transmisă și făcută publică joi.
Sindicaliștii invocă, în primul rând, încălcarea articolului 115 alineatul (4) din Constituție, susținând că ordonanța de urgență nu este justificată de o situație extraordinară reală. De asemenea, ei arată că măsura nu produce efecte imediate, fiind aplicabilă la mai bine de o lună după publicarea actului normativ, ceea ce contrazice caracterul de urgență.

